Mstislavo Dobužinskio heraldika: ne tik mokslas, bet ir menas

sudarytojos Milda Kvizikevičiūtė, Diana Norkūnienė, Jurgita Kristina Pačkauskienė, Viktorija Vaitkevičiūtė
2018
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) Lietuvoje geriausiai žinomas kaip scenografas, kostiumų dailininkas, tapytojas ir grafikas. Viena reikšmingiausių jo kūrybos dalių yra heraldika. Nauja gausiai iliustruota knyga „Mstislavo Dobužinskio heraldika: ne tik mokslas, bet ir menas“, išleista Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, puiki proga susipažinti su šio kūrėjo reikšmingu įnašu į Lietuvos heraldikos istoriją.

Knygoje supažindinama su M. Dobužinskio heraldiniu ir veksilologiniu palikimu, atskleidžiančiu valstybinio herbo, vėliavos kūrimo aplinkybes ir heraldikos pavyzdžių pritaikymą įvairiose meno srityse.

Tris knygos dalis parengė Nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Retų knygų ir rankraščių skyriaus darbuotojos Milda Kvizikevičiūtė, Diana Norkūnienė, dr. Jurgita Kristina Pačkauskienė. Pirmoje dalyje „Vytis – Lietuvos ženklas“ atskleidžiama, kaip buvo rengiamas Lietuvos valstybės herbo etalonas. Antroje dalyje „Geltona, balta…“ pristatoma Lietuvos heraldinės vėliavos kūryba, jos spalviniai bei kompoziciniai variantai. Susiklosčius kitokioms istorinėms aplinkybėms, galėjo būti įgyvendintas M. Dobužinskio siūlytas baltos-raudonos-geltonos vėliavos projektas. Trečioje dalyje „…ne tik mokslas, bet ir menas“ pristatoma, kaip M. Dobužinskis savo įdirbį pritaikė ir kitoms gyvenimo sritims, kurdamas įvairius taikomosios heraldikos pavyzdžius: pašto ženklus, viršelių iliustracijas, vitražų eskizus ir kt. Pabaigoje pateiktame iliustracijų sąraše nurodytos publikuojamų dokumentų specifikacijos: šifrai, kūrinių medžiaga, atlikimo technika, matmenys ir pastabos.

Komentarai