Serotoninas

Michel Houellebecq
2020
Kitos knygos

Vidutinio amžiaus Žemės ūkio ministerijos klerkas Floranas Klodas Lebrusas išgyvena krizę. Jo jauna mergina jaučia jam neapykantą, jis supranta, kad karjeros galimybės išsemtos. Vieną dieną niekam nieko nesakęs jis nusprendžia dingti iš socialinio gyvenimo ir persikelti į Normandijos provinciją, kur kažkada dirbo vietinėje sūrio gamintojų įmonėje, buvo atradęs savo gyvenimo meilę ir – kaip jam atrodo – patyrė laimę. Tačiau dabar provincija suniokota globalios ekonomikos reikalavimų ir Europos Sąjungos direktyvų, o vietiniai ūkininkai ruošiasi ginkluotam protestui. Protagonisto asmeninė drama darosi neatsiejama nuo politinės, ekonominės, kultūrinės dramos šalies ir visos Europos mastu. Kyla rimta abejonė, ar vien antidepresantai padės nusivylusiam Lebrusui visa tai ištverti. Dingsta bet kokie gyvenimo orientyrai ir prasmė, protagonistas atsiduria egzistencinės dramos akivaizdoje.

Michelis Houellebecqas (gim. 1956) dėl aštrių ir dažnai nepatogių įžvalgų apie šiandieninę visuomenę yra laikomas aktualiausiu ir žymiausiu šiuolaikiniu prancūzų rašytoju. Kritikai vertina ne tik išskirtinį jo humoro jausmą ir sarkazmą, bet ir veriančią visuomenės analizę, kuri padeda perprasti opiausias dabarties problemas. Savo kūriniuose rašytojas geba netgi numatyti ateities politines situacijas. 2019 m. šis kūrėjas Prancūzijos prezidento E. Macrono buvo apdovanotas aukščiausiu šalies valstybiniu apdovanojimu Légion d’honneur.

Pasaulyje pripažinimo jis sulaukė savo knyga „Elementariosios dalelės“ (pranc. 1998). 2010 m. už knygą „Žemėlapis ir teritorija“ (liet. 2013, kitos knygos) rašytojas pelnė Goncourt’ų premiją – prestižiškiausią Prancūzijos literatūrinį apdovanojimą, teikiamą tik kartą gyvenime. Paskutinis ir aktualiausias rašytojo darbas – romanas „Serotoninas“ (Sérotonine, 2019).

Komentarai