Danutė Darbutienė

Danutė Darbutienė

18. Danutė Darbutienė, J. Tamulio nuotr.

Danutė  Darbutienė gimė 1948 m. rugpjūčio 23 d. Raguvoje (Ukmergės r.). 1966 m. baigė vidurinę mokyklą Ukmergėje. 1970 m. jauna specialistė, ką tik baigusi bibliotekininkystės studijas Vilniaus universitete, atvyko į Šiaulius – į darbo paskyrimo vietą. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka tapo vienintele Danutės darboviete – čia ji dirbo 46-erius metus.

Darbo pradžioje sąlygos nebuvo geros – miesto viešoji biblioteka dar neturėjo savo pastato, glaudėsi keliose vietose. 1970–1977 m. Danutė dirbo Komplektavimo-apipavidalinimo skyriuje ir skaitykloje. „Tuomet pastate nebuvo jokių patogumų, tualetas – lauke, šildymas – krosnimis, kurias anksti ryte užkurdavo valytoja“, – savo atsiminimuose rašo Danutė. Bet „darbas su žmonėmis man patiko. Keturiasdešimties vietų skaitykla beveik visada būdavo pilnutėlė skaitytojų, kuriuos aptarnaudavome nuo 11 iki 22 val. Šį laikotarpį visada prisimenu kaip šviesiausią savo darbinėje biografijoje.“

Dirbdama Bibliografijos skyriuje Danutė parašė savo pirmąjį straipsnį (1975 m.). Per ilgus darbo metus jų susidarė apie 70. „Šįkart, matyt, pataikiau į savo vietą, nes bibliografijos ir kraštotyros darbą dirbau 42 metus“, – sako Danutė.

1978 m. išaugo naujas, didelis bibliotekos pastatas dabartinėje Aušros alėjoje. Dirbti naujose, moderniose patalpose tapo maloniau. 1989 m. bibliotekai suteiktas Povilo Višinskio vardas. Tais pačiais metais spalio 16 d. Danutė pradėjo vadovauti Kraštotyros skyriui (vadovavo iki 2008 m., o nuo 2009 m. iki 2016 m.  dirbo Informacijos skyriaus vyr. bibliografe).

Metams bėgant keitėsi darbo pobūdis, atsirado naujų darbo barų, į kasdienybę įsiliejo naujos technologijos. 2002 m. pradedama kurti Nacionalinė bibliografijos duomenų bazė. Daug ką reikėjo išmokti, suprasti.

2008 m. prasidėjo bibliotekos renovacija, tam tikra sumaištis, knygų kraustymas iš vieno aukšto į kitą, kol pagaliau nudžiugino šiuolaikiškai atnaujintos patalpos. Taigi, darbas bibliotekoje ne visada buvo patogus ir lengvas. Bet Danutė beveik pusšimtį metų ištikimai praleido toje pačioje įstaigoje, nesiblaškydama, neieškodama, kur geriau. Dirbti teko įvairiuose bibliotekos skyriuose, ne visada patinkantį, bet visada reikalingą darbą.

Daugiausia jėgų ir laiko ji atidavė bibliografijos ir kraštotyros darbui. Net 18 metų vadovavo Kraštotyros skyriui. Domėjosi Šiaulių krašto istorija, kultūros paveldu, Šiaulių šviesuomene. „Mėgstamiausi darbai buvo virtualios krašto enciklopedijos „Graži tu mano“ bei virtualių parodų rengimas, straipsnių rašymas“, – prisimena Danutė. Tai buvo širdžiai artimas ir mielas darbas.

Danutė pažinojo visus žymesnius šiauliečius, lengvai surasdavo pageidaujamą medžiagą, esant reikalui patardavo. Parengė bibliografijos rodykles: „Vincas Vaitekūnas“ (1984), „Šiaulių Povilo Višinskio viešosios bibliotekos kraštotyros darbų katalogas“ (1996), „Jonas Nekrašius“ (2001), „Genovaitė Žukauskienė“ (2009), „Irena Rudzinskienė-Dambrauskaitė“ (2011) ir kt. Parengė apie 20 nepublikuotų kraštotyros darbų, iš kurių svarbesni „V. Kapsuko gatvė Šiauliuose“ (su B. Knizikevičiene ir E. Rimkūniene, 1985), „Bibliotekininkai darbo veteranai“ (1988), „Vardai ir veidai“ (1993–1994). Jos parengti kraštotyros darbai eksponuoti respublikinėse parodose.  Danutė buvo virtualaus biografinio žinyno „Šiaulių šviesuomenė. 1918–2006“ redaktorė ir viena iš sudarytojų, nuo 1996 m. rengė Šiaulių atmintinų datų kalendorius, paskelbė straipsnių kraštotyros ir bibliotekininkystės klausimais žurnale „Tarp knygų“.

Darbšti, sumani, rūpestinga darbuotoja. Danutė buvo Lietuvos bibliotekininkų draugijos narė, Lietuvos kraštotyros draugijos Šiaulių miesto tarybos narė. Tokie žmonės visada yra kolektyvo branduolys ir kolegos ilgai juos prisimena.

Dabar Danutė liko ištikima bibliotekos skaitytoja. Atėjusi pasirinkti knygų, visada užsuka į Kraštotyros skyrių, pabendrauja su buvusiomis kolegėmis, domisi bibliotekoje vykstančiais renginiais, naujovėmis.

D. Darbutienės atsiminimai apie darbą bibliotekoje.

 

 

Literatūra:

Janonis, Osvaldas. Darbutienė Rakauskaitė Danutė // Knygotyra. – 2007, t. 49, p. 217.

Kulikauskienė, Lina. Pusė amžiaus kraštotyros Povilo Višinskio bibliotekoje // Tarp knygų. – 2001, Nr. 10, p. 5–6.

Striogaitė, Dalia. Bibliotekininkė iš pašaukimo // Šiaulių naujienos. – 2017, saus. 7, p. 19.

 
Skip to content