Rimanto Baldišiaus karikatūrų paroda „Juokas – dalykas rimtas“

Paroda
Didžioji skaitykla

Karikatūros išpopuliarėjo XIX amžiuje paplitus periodinei spaudai, o suklestėjo to amžiaus antroje pusėje. Karikatūros fiksavo socialinio ir kultūrinio gyvenimo nesklandumus, raiškiai pašiepė naujoves.

Karikatūra žurnalistikoje – taiklus aktualijų apibendrinimo būdas, kritiška mintis, mene – stilizavimo ir portreto technika, mažosios grafikos žanras. Populiarioje kultūroje – komiksų ir animacijos ištakos. Lietuvių kalba karikatūra įprasta vadinti ir portretinį šaržą (angl. caricature), ir įvairią komiškų elementų turinčią paišybą (angl. cartoon).

Šiauliuose 1970-aisiais Pedagoginio instituto Dailės, braižybos ir darbų katedros studentai subūrė karikatūristų būrelį. 1974 m. jie surengė pirmąją karikatūrų parodą. Šių parodų iniciatoriumi ir organizatoriumi buvo karikatūristas Rimantas Baldišius (1955-2011). Jo kūriniai buvo eksponuojami Šiaulių, respublikinėse, Pabaltijo karikatūrų parodose „Homo Sapiens“. Taip pat jis dalyvavo karikatūrų parodose Armėnijoje, Bulgarijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje.

1980 ir 1984 m. Šiaulių inžinierių namuose buvo surengtos personalinės R. Baldišiaus karikatūrų parodos, išleisti jų katalogai. 2010 m. rudenį R. Baldišius išleido naują savo karikatūrų knygelę.

Karikatūristo kūrybą labai taikliai apibūdino rašytojas ir žurnalistas Mindaugas Peleckis: „Kiekviena karikatūra, sukurta Rimanto Baldišiaus, – nedidelė novelė, eilėraštis, esė, pasakojimas. Nedidukė knygutė ne tik pralinksmins, bet ir atskleis kitas mūsų emocijas. R. Baldišiaus karikatūros – „su užraktu“, jų neperprasi per sekundę, vos užmetęs akį. Tuo jis primena garsųjį danų karikatūristą, dabar jau daugelio pamirštą Herlufą Bidstrupą (1912–1988). Kasdienės situacijos, šiek tiek fantazijos, keli štrichai – viskas atrodo taip paprasta, o kartu taip talentinga.“

Paroda veiks iki gegužės 15 dienos.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai