Kalbininkui Chackeliui Lemchenui skirtas renginys

Renginys
2019-04-16 / 2019-04-16
Bibliotekos Mažoji salė

Balandžio 16 d., antradienį, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko spaudinių parodos „Kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas“ pristatymas ir dokumentinio filmo „Dėdė Chackelis“ (1999) peržiūra. 

Renginį organizavo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Šiaulių apskrities žydų bendruomene. Dar prieš renginį biblioteka su Šiaulių apskrities žydų bendruomene iškilmingai pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Sutarties pasirašymo įrašą galite pamatyti ČIA. Šia iniciatyva ir glaudžiu bibliotekos bendradarbiavimu su Šiaulių regiono tautinėmis mažumomis pasidžiaugė bibliotekos globėjas, LR Seimo narys dr. Stasys Tumėnas, o nuoširdžią padėką bibliotekai perdavė Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas.

Renginio svečias Vilniaus žydų bibliotekos vedėjas Žilvinas Bieliauskas spaudinių parodos „Kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas“ pristatyme kalbėjo apie litvakų (Lietuvos žydų), tokių kaip kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas, kultūrinio-mokslinio indėlio Lietuvoje aktualizavimo svarbą. Atsidėkodamas už renginį Ž. Bieliauskas bibliotekai padovanojo rinkinį leidinių, knygų, vaizdo įrašų apie žydų kultūrą ir istoriją.

Doc. dr. Dalia Jakaitė susirinkusiems skaitė prof. habil. dr. Kazimiero Župerkos parengtą pranešimą apie lietuvių kalbos žodynų rengimo istoriją.

Antrojoje renginio dalyje buvo pristatytas dokumentinis filmas „Dėdė Chackelis“ (1999). Chackelio Lemcheno giminaitis, šio filmo režisierius Rodas Freedmanas sveikinimo laiške bibliotekai kalbėjo: „Aš labai didžiuojuosi, kad Chackelio istorija yra aktuali Lietuvoje šiandien, padrąsinanti diskutuoti apie antisemitizmą ir rasizmą, parodanti orumo ir intelekto triumfą prieš genocidą, priespaudą ir asmenines nelaimes.“

Renginį moderavo ŠAVB Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vedėja Roma Baristaitė.

R. Stonkutės nuotr.

Komentarai