Kino kūrėjai Gintautas ir Diana Stunguriai pristatė savo filmus

Informacija
2017-12-13

Gruodžio 13 d. pavakare vyko susitikimas su šiauliečiais kino menininkais Gintautu ir Diana Stunguriais, kino studijos „Gin-Dia“ steigėjais. Kūrėjai parengė įdomią geriausių savo dokumentinių filmų programą. Renginį dovanojo Šiaulių kino meno klubas.

Kino vakaro programa buvo tikrai įspūdinga. Kino kūrėjai Diana ir Gintautas domisi Mažosios Lietuvos istorija ir kultūra, šios krašto asmenybėmis. Dauguma vakaro filmų buvo apie tai. Parodyta ištrauka iš 2014 metais sukurto dokumentinio filmo Bitėnų Lėnė, pasakojančio apie paskutinę Bitėnų kaimo lietuvininkę, Rytprūsių Lietuvos ūkininkę Lėnę Grigolaitytę-Kondratavičienę (1910–1995). Filmo herojės giminaičiai, kaimynai dalijosi prisiminimais apie įvykius, kuriuos moteriai teko išgyventi. Ji buvo lietuvė, bet gyvenimas ją padarė vokiete – po Antrojo pasaulinio karo ir tremties gimtajame kaime jos šeima buvo sutikta kaip fašistai. Filmas sukurtas remiantis ir Ullos Lahauer knyga „Rojaus kelias“, kuri išversta į 11 kalbų.

Filme Palaunagė 2017 pasakojama apie Mažosios Lietuvos lietuvininkų išsaugotą paprotį švęsti gandrų išskridimo žiemoti paskutinius pavakarius. Pirmą kartą Rambyno regioninis parkas organizavo šį renginį 2007 m. O 2017 m. vyko renginys „Užmiršti skalvių piliakalniai, bet neužmirštas Rambynas“. Tai pasakojimas apie Rambyną – šventą lietuviams vietą. Filmo autoriai nufilmavo dviračių žygio aplankant piliakalnius dalyvius ir piliakalnių pagerbimo ritualus.

Daug kam įspūdį paliko ir žurnalisto Sauliaus Sodonio pasakojimas apie Vydūno palaikų sugrąžinimą į Lietuvą (1991 m. spalio 19 d.), užfiksuotas dokumentinėje juostoje pavadinimu Ištakos (2012 m.). S. Sodonio močiutė buvo pažįstama su Vydūnu. Tas faktas savotiškai įpareigojo žurnalistą rūpintis Vydūno atminimo puoselėjimu Lietuvoje.

Dokumentinis filmas Laimingas žmogus (2014 m.) yra apie vieną žymiausių Lietuvos neregių dr. Valentiną Vytautą Toločką, XX a. aklųjų istorijos tyrinėtoją, tiflopedagogą, tiflobibliografą, nenuilstantį Brailio rašto populiarintoją, veiklų esperantininką, aktyvų žurnalistą ir poetą. V. V. Toločka studijavo ir dėstė Šiaulių aukštojoje mokykloje.

Taip pat buvo parodyti nebaigti kurti filmai, videoškicai apie Šiaulių menininkus – taip juos pavadino patys kūrėjai. Kadruose – parodų atidarymai, kt. renginių fragmentai, pokalbiai su menininkais. Tarp jų kraštotyrininkė, pedagogė Birutė Musneckienė, keramikė Aldona Visockienė, dailininkai Rimantas Buivydas, Sigitas Prancuitis ir kt.

D. Gaubienės nuotr.

Komentarai