Klezmer Klangen vakaras-koncertas

Koncertas
2018-04-17 / 2018-04-17
Bibliotekos Konferencijų salė

Balandžio 17d. bibliotekoje ansamblį Klezmer Klangen (jidiš klezmer – muzikantas, klangen – balsai) pasitiko sausakimša Konferencijų salė. Pradėdami vakarą-koncertą ansamblis trumpai aptarė bendrą Šiaulių miesto ir žydų istoriją, supažindino su žymiausiais Šiaulių žydais ir architektūros palikimu, parodė kokį tamprų ryšį turi žydų kultūra ir Šiaulių miestas.

Antroji muzikinė vakaro dalis užliejo salę muzika ir dainomis istorine jidiš kalba. Skambėjo ne tik lyriškos atpalaiduojančios gaidos, bet ir uždegančios, kai kuriuos žiūrovus paskatinusios ploti jų ritmu ir šokti, dainos.

„Klezmer Klangen“ susibūrė 2014 m. vasarą. Muzika visada šalia – darbe ir namie – ji ansamblio narių gyvenimas. Ansamblį sudaro viena didelė šeima: tėtis Dainius – klarnetas; mama Rasa – kontrabosas, fortepijonas, vokalas; teta Jovita – akordeonas, vokalas; duktė Saulė – smuikas, vokalas; sūnus Dovydas – mušamieji, vokalas; duktė Ramunė – šokiai, vokalas. Pakerėti žydų muzikos grožio, negalėjo jai atsispirti – paniro į jos platybes improvizuodami, išmokdami groti naujais instrumentais, dainuodami istorine jidiš kalba.

2016 m. rudenį ansamblis „Klezmer Klangen“ gavo Lietuvos kultūros instituto kvietimą atstovauti Lietuvai kultūrinėje programoje „Lietuva – Ukraina: kultūros partnerystė 2016“ ir surengti koncertą Kijeve Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje parodos „YIVO Vilniuje. Legendos pradžia“ atidaryme. Tada buvo puikiai įvertinti klausytojų ir muzikantų profesionalų.

Bendradarbiaudami su Tarptautine komisija nacių ir sovietų nusikaltimams Lietuvoje tirti ir WJC Vilnius Center, dalyvauja programoje, kuri skatina istorijos pažinimą, supažindina žmones su Lietuvos istorija, joje gyvenusios žydų tautos, kuri prisidėjo prie mūsų valstybės kūrimo, kultūra ir istorija. Taip skatinama tolerancija. „Klezmer Klangen“ – lietuvių šeima, skleidžianti kitos tautos kultūrą.

Ansamblis „Klezmer Klangen“ nuolat dalyvauja WJC Vilnius Center seminaruose, kuriuose atvykusiems svečiams iš kitų pasaulio šalių dainas dainuoja istorine jidiš kalba.

2015 m., 2016 m. ir 2017 m. vasarą „Klezmer Klangen“ nariai dalyvavo kursuose, pasirodymuose Londone ir Veimare, kur pristatė litvakišką klezmerių muziką ir dainas jidiš kalba. Tuo metu ansamblis „Klezmer Klangen“ buvo pakviestas dalyvauti išskirtiniame renginyje – koncerte, kuriame skambėjo dainos iš jidiš folkloro rinkėjos Ruth Rubin repertuaro. Kartu koncerte dalyvavo tokie garsūs jidiš muzikinio pasaulio atstovai kaip Mendy Cahan, Efim Chiorny, Sasha Lurje, Alan Bern, Deborah Strauss ir kt.

Praėjusį rudenį ansamblis dalyvavo „Europos žydų kultūros dienų 2017“ renginiuose Lietuvoje, kur šalia europietiškosios klezmerių muzikos ir dainų jidiš kalba, skambėjo litvakiškas repertuaras, vienaip ar  kitaip susijęs su Lietuva. Koncertai, vykę Pakruojo sinagogoje, Kėdainių sinagogoje ir Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, sulaukė begalinio susidomėjimo. Kai kuriems koncertų dalyviams ir klausytojams tai buvo šalies istorijos pamoka.

Ansamblio „Klezmer Klangen“ nariams svarbiausia klausytojus priversti susimąstyti išgirdus vienos ar kitos dainos teksto reikšmę, prasmę ir nuotaiką, kurią skleidžia litvakiška jidiš daina, klezmerių muzika.

Ansamblis skleidžia ne vien muzikinę, jidiš kalbos kultūrą, istorijos pažinimą, bet ir  dar vieną labai svarbų dalyką – toleranciją. Ansamblis siekia, kad pasaulis būtų taikus, žmonės pažintų ir toleruotų vienas kitą. Tai ypač svarbu mums – Lietuvai – kuri nuo amžių buvo daugiakultūrė šalis, kurioje sugyveno visi: lietuviai, rusai, baltarusiai, lenkai, žydai, totoriai, karaimai ir kitų tautų žmonės. Galbūt Lietuva nėra jų istorinė tėvynė, bet ji daugumai jų yra gimtinė. Šalia jų mes – lietuviai – kultūriškai turtėjame.

Savo veikla ansamblis „Klezmer Klangen“ reprezentuoja Lietuvą, kaip turtingą istoriją turinčią valstybę. Be istorijos pažinimo sunkiai įsivaizduojamas ateities kūrimas, sunku išvengti baisių klaidų. Kartu ansamblis skatina lietuvių ir žydų tautų tarpkultūrinį dialogą.

I. Slonksnytės nuotr.

 

Komentarai