Knygos „Didžiosios tremtys. Buriatija. 1948 m.“ pristatymas

Knygos pristatymas
2018-06-21 / 2018-06-21
17.30
Bibliotekos Mažoji salė

Birželio 21 d. bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Didžiosios tremtys. Buriatija. 1948 m.“ Tai pirmoji serijos „Didžiosios tremtys“ knyga, skirta vienai didžiausių Lietuvos gyventojų tremčių – 1948 metų tremčiai į Buriatiją. Daugiau kaip 4 100 asmenų iš Panevėžio, Plungės, Pasvalio, Šiaulių, Telšių ir Pakruojo rajonų buvo ištremti į tolimą, svetimą kraštą sunkiems miško darbams. Knygą pristatė knygos bendraautoriai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai. Jų teigimu, ši knyga yra lyg pagarbos atidavimas tiems tremtiniams, kurie jau paliko šitą pasaulį, ir tiems, kurie vis dar su mumis ir gali pasidalyti savo prisiminimais, išgyvenimais, mintimis apie tremtį ir patirtas represijas.

Renginio metu buvo trumpai aptarta tremtinio sąvoka, kuo tremtinys skiriasi nuo emigranto, pabėgėlio, ką jam reiškė tremtis, staiga aukštyn kojomis apsivertęs visas gyvenimas. Taip pat autoriai paaiškino, kodėl pirmoji knyga išėjo būtent apie Buriatijos tremtinius. Antrojoje renginio dalyje buvo  papasakota apie tremtinių amžinojo poilsio vietas, kapų kryžius, kurie išsiskiria savo dideliu aukščiu. Lietuvos kapinėse tokie aukšti kryžiai nėra įprasti.

Autoriai atskleidė, kad surinkti informaciją knygai buvo nelengvas darbas. Nėra likę daug dokumentų, dienoraščių, tremtinių tikslių laidojimo vietų. Daug faktų nustatyta tik iš nuotraukų, kurių knygoje tikrai gausu. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai pasakojo, kad tarp jų darbuotojų yra nemažai buvusių tremtinių, kitas represijas patyrusių žmonių palikuonių. Todėl šie tyrimai ir informacijos apie tremtinius kaupimas jiems yra artima, aktuali sritis.

T. Pauliuščenkos inf.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai