Miglė Anušauskaitė: Greimas yra visoks

Knygos pristatymas
2018-04-05 / 2018-04-05
17.30
Bibliotekos Mažoji salė

Balandžio 5 d. bibliotekos Mažojoje salėje komiksų dailininkė Miglė Anušauskaitė pristatė savo komiksų knygą „Dr. Kvadratas“. Jai talkino leidyklos „Aukso žuvys“ direktorė Sigita Pūkienė, o pokalbį moderavo Roberta Stonkutė. Knyga „Dr. Kvadratas“ 2017 m. pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renkamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką.

Knygoje pasakojama pasaulinio garso mokslininko, semiotiko, Šiaulių miestui ypač reikšmingos asmenybės Algirdo Juliaus Greimo gyvenimo istorija. A. J. Greimas visą gyvenimą kėlė gyvenimo ir kultūros prasmės klausimus, sukūrė naują metodą analizuoti kultūros reiškinius. M. Anušauskaitė su entuziazmu pasakojo apie A. J. Greimą, semiotiką, todėl nenuostabu, kad autorė komiksais ėmėsi populiarinti ją dominančią sritį, sudėtingą Greimo semiotikos teoriją, filosofijos sroves.

Komiksai kupini Greimo gyvenimo akimirkų, įdomesnių minčių ar nutikimų, filosofinių klausimų, kultūros problemų nagrinėjimo, patarimų skaitytojui: „Greimas yra visoks, todėl pasistengiau jį tokį ir pavaizduoti“. Sudėtingesnius teorinius dalykus skaitytojui komentuoja daug su autore panašumų turintis personažas. Pasak autorės, ši knyga buvo didelis intelektualinis iššūkis, tačiau tuo pat metu šis sudėtingas teorijos išvertimas ir mąstymas, kaip pateikti viską ypač glaustu komiksų žanru, buvo įdomiausias dalykas visame kūrybos procese.

Nors Lietuvos skaitytojams komikso žanras dar nėra įprastas nagrinėti rimtesnes temas, tačiau toks būdas populiarinti sudėtingą semiotikos teoriją autorei pasirodė tinkamiausias. M. Anušauskaitė sujungė studijų metu įgytas semiotikos žinias ir pomėgį piešti: „Semiotika – sunkūs tekstai, dažnai vadinami ne žmonių kalba. Todėl pabandžiau rasti kitą kelią – vizualiai, paprasčiau ir aiškiau paaiškinti semiotikos teoriją ir papasakoti apie Greimą.“

Po knygos pristatymo M. Anušauskaitė buvo pakviesta į bibliotekos Knygos grafikos centrą, kur susikūrė asmeninį ekslibrisą. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka vienintelė Lietuvoje populiarina ir kaupia ekslibrisus kaip knygos kultūros paveldą. Todėl tikimasi, kad galimybė susikurti ekslibrisą bibliotekoje šių dienų autoriams taps ilgalaike tradicija.

T. Pauliuščenkos inf.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai