Kryžiai, menantys popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Šiauliuose

2020-10-11 / 2020-10-11
Biblioteka

2001 metais kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje UNESCO buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. O 2020 metai LR Seimo paskelbti UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka prisideda prie kryždirbystės tradicijos puoselėjimo – jau ketvirtus metus vykdo Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą kraštotyros ekspediciją, pavadintą lietuvių poeto ir dramaturgo Vinco Mykolaičio-Putino žodžiais „Kur liūdi kryžiai pakelėm“.

Pristatome vaizdo įrašą, sukurtą pagal projektą Kraštotyros ekspedicija „Kur liūdi kryžiai pakelėm“ IV.

1993 metais popiežius Jonas Paulius II lankėsi Šiauliuose ir Kryžių kalne. Šis Šventojo Tėvo vizitas sulaukė didžiulio visuomenės dėmesio. Ta proga iniciatyvūs šiauliečiai pastatė keturis Juozo Šileikio sukurtus kryžius prie pagrindinių kelių, vedančių į miestą. Kryžiai ir šiandien pasitinka Šiaulių svečius ir grįžtančius miestiečius. Albertas Špokas, pedagogas, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio ir visuomenės veikėjas pasakoja istoriją apie pakelės kryžius ir jų autorių Juozą Šileikį.

Naudota archyvinė 1993 m. ir 2011 m. A. Kulikausko medžiaga.

Operatorė ir montuotoja Ieva Slonksnytė.

 

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

 

Komentarai