Kultūrinių renginių ciklas „Kiemai“

Renginys
2019-06-08 / 2019-06-08
Biblioteka

Rugpjūčio 12 d. Stoties g. 8 kieme (prie Dubijos g. bendrabučių) pokalbiui-diskusijai „Kultūros nesusipratimai ir kitos heter-u-topijos“ susitiko rašytojas, eseistas Andrius Jakučiūnas ir filosofijos profesorius, kultūros teoretikas Gintautas Mažeikis.

Renginio pradžioje Elzė Urbietytė pristatė savo būsimos debiutinės plokštelės „Bitės skrydis“ kūrinius. A. Jakučiūno ir G. Mažeikio pokalbį į gestų kalbą vertė Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centro specialistės.

Tai jau ketvirtasis ir šiais metais paskutinis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuojamo renginių ciklo „Kiemai“ renginys.

Ketvirtasis KIEMŲ renginys Stoties g. 8!

Posted by Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka on 2019 m. rugpjūčio 12 d., pirmadienis

I. Slonksnytės nuotr.

___________________________________________________

Rugpjūčio 1 d. Šiauliuose, Radviliškio g. 66 daugiabučio kieme, šiauliečius pasitiko muzika, puiki nuotaika ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuojamo renginių ciklo „Kiemai“ trečiosios pokalbio-diskusijos dalyvės – aktorė, televizijos laidų vedėja Indrė Stonkuvienė ir „MO“ muziejaus komunikacijos specialistė, knygos „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“ autorė Viktorija Aprimaitė. Diskusijoje „D(r)amų pasaulyje“ pašnekovės kalbėjo moterims aktualiomis temomis, atsakinėjo į susirinkusiųjų klausimus, dalijosi gyvenimo patirtimi.

Besirenkančius į renginį šiauliečius pasitiko Šiauliuose gerai žinoma ir mylima muzikantė Gabija Lukrecija Petrauskaitė, I. Stonkuvienės ir V. Aprimaitės pokalbį į gestų kalbą vertė Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centro specialistės.

Radviliškio g. 66 juda III KIEMEsu Gabija Lukrecija Petrauskaitė, Indre Stonkuviene ir Viktorija Aprimaitė!!!

Posted by Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka on 2019 m. rugpjūčio 1 d., ketvirtadienis

I. Slonksnytės nuotr.

______________________________________________________________________

Birželio 8 d. Šiaulių miesto Pietinio rajono bulvare prie Architektų g. 18C vyko antroji renginių ciklo „Kiemai“ diskusija pavadinimu „Patirtys, kurias paveldime“, kurioje dalyvavo aktorius, knygos „Heraklis“ autorius Marius Repšys ir poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius.

Diskusijos svečius apšildė grupė „The Phonic Strings“.

I. Slonksnytės nuotr.

_________________________________________________________________

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos 2019 metų pavasarį pradėtas novatoriškas projektas „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija“ yra kol kas vienintelis projektas šalyje, kurio metu žymūs rašytojai ir kultūros veikėjai atvyksta į miesto daugiabučių kiemus ir diskutuoja temomis, kurioms akstiną duoda kalbinamų rašytojų kūryba, aktualios visuomenei temos bei provokuojami pašnekovų klausimai.

Pirmoji renginių ciklo diskusija „Pietinia istorijas i žmones“ vyko gegužės 16 d.  Šiaulių miesto Gardino gatvės bendrame daugiabučių nr. 21, 23, 25 kieme ir sulaukė pasisekimo bei daugiabučių kieme susirinkusių šiauliečių pritarimo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos idėjai atvežti kultūrinius renginius žmonėms kuo arčiau namų slenksčio.

Šioje diskusijoje istorijomis ir atsiminimais apie kultūrinį ir kiemų gyvenimą Šiaulių pietiniame rajone dalijosi lietuvių poetas, prozininkas, literatūros kritikas, žymiojo popromano „Pietinia kronikas“ autorius Rimantas Kmita ir dainininkas, režisierius, televizijos laidų prodiuseris, renginių organizatorius Remigijus Ruokis.

R. Kmitos žodžiais, šią ŠAVB idėją jis palaikė iš pat pradžių: Ši idėja visiškai sutapo ir su mano idėjom. Reikia kažkaip fiksuoti paprastų žmonių istorijas, kasdienybę, nes tokie dalykai labai greitai dingsta. Kalba, gyvenamųjų rajonų papročiai, kiemų „ritualai“ yra vertingi ir norėtųsi paraginti žmones neišmesti visų tų istorijų ir prisiminimų. Galbūt žmonės nori visu tuo dalintis, bet jų niekas nepakviečia tą daryti. ŠAVB renginių ciklu „Kiemai“ nusprendė paskatinti žmones, paprastus daugiabučių gyventojus pradėti dalintis tomis istorijomis, išklausyti ir atgaivinti tuos prisiminimus, kuriuose atsiskleidžia kiemų kultūros savitumas. Knygos „Pietinia kronikas“ autorius pastebėjo, kad tokie literatūriniai, diskusijų tipo kultūriniai renginiai daugiabučių kiemuose yra gana unikalus ir naujas dalykas ir kultūros atnešimą žmonėms į kiemą gretina su savo knygos tikslinės auditorijos paieškomis: Man atrodo, kad žmonės dažnai galvoja, kad jei jiems neįdomi kultūra, tai kultūriniai renginiai taip pat nebus patrauklūs. Bet iš savo patirties žinau, kad kai nueini pas juos, į visai literatūrai netradicines erdves su tekstų skaitymais, tai kartais žmonės pamato, kad gal visgi įdomi ir ta literatūra, ir knygos, ir kultūra. Tiesiog reikia rasti priėjimą prie jų.

Informaciją apie renginių ciklo „Kiemai“ susitikimų datas ir adresus sekite mūsų puslapyje SAVB.LT ir Facebook puslapyje ir, žinoma, ieškokite savo daugiabučio namo laiptinėje!

I. Slonksnytės nuotr.

______________________________________

Plačiau apie projektą

Įgyvendindama šį projektą biblioteka siekia ne tik atlikti pagrindinę savo funkciją – organizuoti skaitymo skatinimo iniciatyvas, bet ir pateikti profesionalųjį meną ir kultūrą ne institucinėje aplinkoje (bibliotekoje, muziejuje, kultūros centre, galerijoje ir kt.). Kartu norima skatinti bendruomenių socialinį aktyvumą, vieniems primenant, kitiems pasiūlant atrasti kiemų erdvę kaip intymią bendruomenės vietą, kurioje gali susitikti ir drauge kalbėtis, diskutuoti ir įgyvendinti sumanymus įvairių subkultūrų, socialinių ar religinių grupių atstovai.

Literatūros kritikui Rimantui Kmitai, pačiam užaugusiam Šiaulių pietinio rajono kiemuose, toks projektas pasirodė itin patrauklus savo galimybėmis: Pirma mintis buvo, kad idėja smagi. Ir dėl to, kad tokiuose renginiuose susitinki žmones, kurie gal nevaikšto po kultūros renginius, ir todėl, kad kiemuose, bent man taip atrodo, kalbamės per mažai. Nuo to laiko, kai paauglystėje sėdėdavom ant suoliukų ir „trindavomės“ prie laiptinių, tas kiemo pokalbių žanras nunyko.

Organizatorių teigimu, projekto idėja gimė natūraliai, stebint tai, kas jau ir taip vyksta mūsų mieste. Pasirodžius Rimanto Kmitos romanui „Pietinia kronikas“, Šiauliuose ėmė atgyti kiemų kultūra. Šiaulių turizmo informacijos centras pradėjo organizuoti ekskursijas „Šiauliai: pakiemiais, pagrioviais, patvoriais“, „Pietinia kronikas gyvai“, visuomenei pristatyti spektakliai „Pietinia kronikas“, „Čia aš Varatarius“, kurių veikėjai – paribiški kiemų subjektai.

Galima sakyti, kad kiemas – neatsiejama kultūrinio Šiaulių tapatumo formavimosi dalis, tad kiemo, kaip renginio erdvės, pasirinkimas kilo labiau iš tradicijos, nei novatoriškumo paieškų. Juk mūsų atmintyje dar gyvi prisiminimai, kuriuose Šiauliai stiprus pramonės centras, kurio dauguma gyventojų kone visą laisvalaikį praleisdavo kiemuose, ir tai nebuvo tik vaikai ir senoliai, kaip įprasta matyti dabar.

Rimanto Kmitos teigimu, Kiemo kultūrą turbūt palaiko pojūtis, kad čia tavo namai. Anksčiau galbūt namai buvo keičiami gerokai rečiau, žmonės gaudavo butus ir dažnas juose gyvendavo visą gyvenimą. Dabar žmonės keičia, daug kas nuomojasi, žmonės daug greičiau juda ir nespėja ar nenori labai susitapatinti su konkrečiu kiemu. Galim prisiminti grupės SEL karjeros pradžią – „Kiemas“ buvo pirmasis hitas. Tai buvo paauglių supratimas, kas yra kiemas, ir kodėl jis toks svarbus. Kiemas buvo savi, artimi ir galbūt keistai brangūs žmonės. Kieme prasidėdavo pasaulis.

Pavasarį, vasarą ir rudens pradžioje vyksiančiuose kiemų dialoguose dalyvaus populiarūs ir Lietuvoje žinomi asmenys. Organizatoriai tikisi, kad šis projektas, kuriame bendradarbiauja ir miesto įstaigos, ir bendruomenės, galėtų tapti dar viena Šiaulių vizitine kortele.

 

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Partneriai: Šiaulių kultūros centras, UAB „Paskirtis“, Šiaulių turizmo informacijos centras, žurnalas „Literatūra ir menas“, Šiaulių „Aušros“ muziejus, „Saulės radijas“.

Rėmėjai: AB Spaustuvė „Titnagas“, IĮ „OWEXX“, UAB „Garsas“.

Komentarai

Skip to content