Kuo ekslibrisai susiję su matematika?

Edukacinis užsiėmimas
2020-02-03 / 2020-02-03
Knygos grafikos centras

Vasario 3 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centre vyko netradicinė integruota dailės ir matematikos pamoka Šiaulių universiteto gimnazijos IIa klasės gimnazistams. Pamokos tikslas – sukurti „Ekslibrisą matematikos bibliotekai“.

Šiaulių Povilo Višinskio apskrities viešosios bibliotekos Knygų grafikos centre veikia knygos meno ir ekslibriso dirbtuvės, vykdomos Kultūros paso ir Kultūros krepšelio programos. Bibliotekoje nuo 2000 metų veikia Ekslibrisų muziejus, kuris 2014 m. reorganizuotas į ekslibrisų fondą ir jam suteiktas ekslibrisų klasiko Gerardo Bagdonavičiaus (1901–1986) vardas. Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas (GBEF) kaupia visą su ekslibrisais susijusią informaciją, tyrinėja ekslibrisą kaip kultūros paveldo objektą ir meno kūrinį, organizuoja įvairius renginius, supažindina visuomenę su knygos ženklais, jų kūrėjais ir kolekcininkais, leidžia fondo veiklą įprasminančius leidinius, kuria ekslibrisai.blogspot.com tinklaraštį.
Su Knygos grafikos centru ir ekslibrisais mokinius supažindino ekslibriso meistrė, dailininkė Lolita Putramentienė-Braza. Ji gimnazistams papasakojo apie ekslibrisų atsiradimo istoriją, paaiškino paslėptą ženklų prasmę. Kiekvienas mokinys, naudodamas monotipijos techniką, susikūrė unikalų atspaudą, knygos ženklą, t. y. tiražuojamus lapelius, kurie įprastai klijuojami knygos viršelio vidinėje pusėje. Rezultatai pranoko lūkesčius. Mokiniai savo sumanymus išreiškė pačiais įvairiausiais matematiniais simboliais, užrašais, skaičiais, pasigamino ekslibrisą, kurį po edukacijos galėjo įsiklijuoti į mėgstamą knygą.

Kuo ši pamoka bibliotekoje siejasi su matematika? Matematikos mokslas turi labai daug meninių simbolių, įvairiausių ženklų, todėl tai galėjome puikiai panaudoti kūryboje ir gauti labai unikalius ir gražius knygos ženklus. Taigi, mes pabuvome įžvalgūs matematikai, kurie pritaikė savo žinias meninėje veikloje. Mano nuomone, tai buvo labai vertinga ir turiningai praleista popietė! (Viktorija).

Apžiūrėti visus tą dieną sukurtus gimnazistų ekslibrisus ir sužinoti daugiau apie ekslibrisus, ŠAVB Knygos grafikos centrą bei Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondą bus galima vasario 17 d. Šiaulių Didždvario gimnazijoje, kur vyks 16-oji matematikos ir informacinių technologijų mokytojų respublikinė metodinė konferencija „Matematikos ir informacinių technologijų mokymas STEAM kontekste“. Čia Šiaulių universiteto gimnazija pristatys stendinį pranešimą „Exlibris matematikos bibliotekai“.

Bibliotekos archyvo nuotr.

Komentarai