Liudas Mažylis: „knyga pasirašė pati savaime“

Knygos pristatymas
2018-05-17 / 2018-05-17
17.30
Biblioteka

Gegužės 17 d. biblioteka sulaukė svečio – profesoriaus Liudo Mažylio, atvykusio Šiauliams pristatyti savo  knygą „99 metai po įvykio“ ir padiskutuoti apie keletą kitų Lietuvai reikšmingų istorinių faktų.

„99 metai po įvykio“ – Liudo Mažylio literatūrinis debiutas. Autorius, paklaustas apie knygos žanrą, vadina savo kūrinį „veiksmo dokumentika“. Nors oficialiai tokio žanro nėra, tačiau, anot L. Mažylio, knygoje rasime daugelio žanrų požymių, o istoriniai faktai susipina su išmone. Pasakojimo vinis yra realus istorinis faktas – Vasario 16-osios akto suradimas Berlyne, tačiau radimo aplinkybės aiškinamos fantastinėmis prielaidomis. Kai kada tekste pasitelkiama mistika. Kodėl mistika? Todėl, kad plačiai nuskambėjusi Lietuvos Nepriklausomybės Akto radimo istorija daugeliu atvejų yra mistiška. Kai kurios aplinkybės susiklostė savaime, be logiško paaiškinimo. Pavyzdžiui, kodėl dokumentas buvo rastas per pusdienį, nors iki tos dienos jo nesugebėjo rasti kiti istorikai.

Pagrindinis veiksmas knygoje vyksta 99 metai po įvykio, taip pat ir kitose epochose. Taigi knygoje nuolat pasikartoja nesuvaldomo laiko, nesibaigiančių kelionių, ieškojimų ir išsipildymo motyvai.

Pasak autoriaus, tai ne paskutinė jo parašyta tokio tipo knyga. Netgi atskleidė paslaptį, kad kita knyga, pirmosios knygos tęsinys, jau kūrybos procese.

Pristatymo metu L. Mažylis noriai atsakinėjo į auditorijos klausimus, diskutavo su susirinkusiais apie dar ne visiškai aiškias Lietuvos Nepriklausomybės Akto atsiradimo ir dingimo aplinkybes, išklausė jų versijas. Po renginio autorius dalijo autografus, asmeniškai konsultavo darbo ir dokumentų paieškos užsienio archyvuose klausimais, dalijosi prisiminimais. L. Mažylis bibliotekai paliko ir atminimo dovaną – Knygos grafikos centre susikūrė asmeninį ekslibrisą, o jo kopiją paliko bibliotekos kolekcijai.

T. Pauliuščenkos inf.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai