Bibliotekoje pristatyta paroda „Kroatų glagolica“

Paroda
2019-09-30 / 2019-09-30
Biblioteka

Rugsėjo 5 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje pristatyta paroda „Kroatų glagolica“.

Šiaulių miesto šventės „Šiaulių dienos 783“ proga Kroatijos Respublikos ambasada pristato parodą, skirtą kroatų glagolicai ‒ seniausiai žinomai slavų abėcėlei, kurią IX a. sukūrė Bizantijos vienuoliai šventieji Kirilas ir Metodijus iš Salonikų.

Nors glagolica ir paremta graikų raštu, tačiau jos raidės nėra panašios į jokį kitą istorinį raštą. Kroatų glagolica, dar vadinama kampuotąja glagolica, ‒ seniausias kroatų tautos raštas, jos tapatybės ir kultūros sergėtojas. Seniausi kroatų epigrafiniai paminklai ir tūkstančiai vertingų knygų bei dokumentų puslapių, išrašytų glagolica, liudija apie kroatų kultūros formavimąsi. Kroatijoje glagolica vartota iki XIX a. pradžios.

Ši paroda supažindina su glagolicos atsiradimo teorijomis, jos geografiniu paplitimu, epigrafiniais paminklais, vertingiausiomis knygomis bei glagolicos atgimimu pastaraisiais dešimtmečiais.

Šiaulių miesto mero pavaduotojas Egidijus Elijošius džiaugėsi, kad į Šiaulius šiauliečiams atvežama vis kažkas naujo, supažindinama su kitų šalių kultūros subtilybėmis ir palikimu, pasidalinama patirtimi. ŠAVB direktoriaus pavaduotojos Ekaterinos Prakapenės teigimu, džiugu, kad su Kroatija ir Kroatijos Respublikos ambasada Biblioteka jau yra užmezgusi tokį glaudų ryšį ir ne pirmą kartą bendradarbiauja – čia jau vyko Kroatijos nematerialaus kultūros paveldo paroda, o šiuo metu pradėtas vykdyti bibliotekos inicijuotas projektas „Penki pojūčiai – penki keliai pažinti“, kurio vienas iš partnerių yra Kroatijos švietimo centras „Ivan Štark“.

Parodą pristatė bei išsamiau apie glagolicą papasakojo Kroatijos Respublikos ambasadorius J. E. p. Krešimiras Kedmenecas. Ambasadorius neatvyko tuščiomis rankomis ‒ padovanojo bibliotekai knygų apie Kroatiją.

Atidarymą vedė parodų koordinatorius prof. Vaidotas Janulis.

Paroda bibliotekos II aukšto fojė veiks iki rugsėjo 30 d.

Renginio partnerė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

T. Pauliuščenkos nuotr.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai