Rūtos Vyšnios knygos „Vandenynas ir Žaliamėlė“ pristatymas

Knygos pristatymas
2019-06-09 / 2019-06-09
Biblioteka

Birželio 9 d. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje vyko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuotas etnologės, literatūrologės Rūtos Vyšnios knygos „Vandenynas ir Žaliamėlė“ pristatymas.

„Vandenynas ir Žaliamėlė“ – tai poetinė, simbolinė, mitologinė sakmė-giesmė, kurią gieda Žaliamėlė Paukštė. Ši giesmė tyvuliuoja mūsų pirmapradžiuose vandenyse. Knygoje ataidi intertekstai iš lietuvių ir indoeuropiečių mitologijos, tautosakos, muzikinio folkloro ir susipina su vidinėmis, poetinėmis gijomis.

Kam ši sakmė-giesmė galėtų būti skirta? Ne tik suaugusiesiems. Tai giesmė šeimoms, vaikams. Nors iš karto giesmė nepažįstama, bet į širdį ateina kaip paslaptis, kaip laukimas ir Praamžių pažinimas.

Kodėl ir iš kokių pirmapradžių kūrybinių gelmių išsiveržė ir impulsyviai išsiskleidė ši iracionali meilės giesmė-sakmė? Ką ji gali atverti ir kuo užburti / atburti skirtingo amžiaus šiuolaikinius skaitytojus / klausytojus? Tebūnie tai atrandama individualiai – nardant, sklandant, įsiklausant, įsivaizduojant, įsijaučiant, tylint, apmąstant, pratęsiant šio teksto potekstes – etinės, etninės ir estetinės darnos išsipildymo viltyje (Vilija Janušauskienė, VDU ŠA literatūros didaktikos dėstytoja).

Knygos pristatymo metu skambėjo pačios autorės atliekamos archajiškos lietuvių liaudies dainos, o Vandenyno ošimą ir Žaliamėlės giesmę palydėjo muzikos garsai.

Renginį moderavo R. Stonkutė.

Renginio organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Renginio partneris – Šiaulių „Aušros“ muziejus.

M. Laurinaičio nuotr.

Komentarai