Spaudinių paroda „Kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas“

Paroda
2019-06-30 / 2019-06-30
Kraštotyros skaitykla

„Yra tokia žydų legenda, esą pasaulis laikosi ant 36 šventųjų, lamed vovnikais vadinamų. Niekas nežino, kas jie tokie, ir patys jie nežino, kas esą. Manau, kad Chackelis Lemchenas tikrai buvo vienas iš jų. Tik abejoju, ar įmanoma rasti dar 35 tokius šventuosius.“

Izraelis Lempertas

Bibliotekos Kraštotyros skaitykloje veikia spaudinių paroda „Kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas“, skirta 115-osioms gimimo metinėms.

Filologas, leksikografas, lietuvių kalbos normintojas, vertėjas, žodynų rengėjas Chackelis Lemchenas (1904–2001) gimė Papilėje, Akmenės rajone. 1936 m. baigė Vytauto Didžiojo universiteto Filologijos fakultetą, dirbo mokytoju Ukmergės, Kauno, Šiaulių gimnazijose. Tarpukario Lietuvoje garsėjo kaip lietuvių kalbos leksikografas bei lietuvių ir jidiš kalbų tarpusavio sąryšio tyrinėtojas. Buvo subtilus lietuvių kalbos mokovas, ją labai brangino ir mylėjo, kartu išlikdamas žydu – oriu ir darbščiu savo tautos, savo kultūros puoselėtoju.

Karo metais vokiečių kalintas Dachau koncentracijos stovykloje. Likęs gyvas po karo iki gilios senatvės dirbo leidyklose, redagavo mokslo veikalus, tarptautinių žodžių žodynus, daugelį terminų žodynų (teisės, geografijos, chemijos ir kt. sričių). Svarbiausias jo, kaip kalbos redaktoriaus, pripažinimas buvo tai, kad būtent jam buvo patikėta redaguoti akademinę trijų tomų „Lietuvių kalbos gramatiką“. O pats didžiausias Ch. Lemcheno darbas – 1982–1985 m. išleistas 4 tomų „Rusų–lietuvių kalbų žodynas“. Už šį darbą 1987 m. rengėjams buvo paskirta Valstybinė premija. Devyniasdešimtmečio proga apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ketvirtojo laipsnio ordinu.

Parodoje eksponuojami Ch. Lemcheno parengti, redaguoti žodynai, leidiniai ir straipsniai apie jo gyvenimą, nuopelnus lietuvių kalbai, sunkius išbandymus, ištvermę.

Paroda veiks nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d.

Ievos Slonksnytės nuotr.

Komentarai