Zenonas Eimutis Sabalys –„Apie gyvenimą, miestą ir Lietuvą“

Renginys
2019-01-03
Bibliotekos II aukštas, Bibliotekos Mažoji salė

Sausio 3 d.  Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje vyko susitikimas su Šiaulių miesto garbės piliečiu, esperantininku, Lietuvai ir Šiauliams nusipelniusiu inžinieriumi Zenonu Eimučiu Sabaliu.

Susitikimo pavadinimas „Apie gyvenimą, miestą ir Lietuvą“ visiškai pateisino vakaro pokalbio temą. Būtent apie visa tai pasakojo Z. E. Sabalys. Skaidrėse buvo demonstruojamos išsaugotos nuotraukos iš visų esperantininko gyvenimo etapų, nuo vaikystės iki dabarties, kiekviena nuotrauka buvo komentuojama, papasakotos jos padarymo aplinkybės, prisiminti nuotraukose užfiksuoti žmonės.

Pokalbį moderavęs doc. dr. Juozas Pabrėža džiaugėsi sausakimša sale šiauliečių ir Z. E. Sabalio pažįstamų, atėjusių pasveikinti jį su 80 metų jubiliejumi, ir pacitavo šiai progai labai tinkančius prozininko Juozo Baltušio žodžius: „Šiandien susirinkome į gražaus žmogaus gražią šventę“. Pasak doc. dr. Juozo Pabrėžos, „nors Zenonas negimė Šiauliuose, tačiau žmonos Dalios dėka, jis 1962 m. visgi tapo Šiaulių žemės žmogumi, atidavusiu Šiauliams tikrai daug“.

Plati jubiliato darbų ir pomėgių gama stulbina – dirbo inžinieriumi ir viršininku 6-ojoje Šiaulių mechanizacijos valdyboje, kuri jam vadovaujant tapo viena iš geriausių statybos organizacijų Lietuvoje. Už statybų nuopelnus jam buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio inžinieriaus garbės vardas, dalyvavo visose to meto Šiaulių statybose, statė Dviračių gamyklą, Televizorių gamyklą, Rėkyvos padangų gamyklą, Rėkyvos durpių įmonę, gamyklas „Nuklonas“, „Mechanika“, Pieno ir Mėsos kombinatus, gyvenamuosius namus, mokyklas, vaikų darželius, KPI rūmus, Inžinierių namus, kuriuose vėliau buvo paskirtas vadovauti Kultūros sekcijai. Aktyviai dalyvavo projektuojant, apginant Vilniuje ir statant Šiauliuose miesto 750 metų jubiliejui skirtus objektus, vėliau – daugelį didžiųjų mokslo, švietimo, medicinos, sporto objektų.

Z. E. Sabalys įkūrė Šiaulių banką ir dirbo banko vadovu, vėliau AB banko „Snoras“ Šiaulių filialo direktoriumi, 5 metus buvo Šiaulių miesto tarybos deputatas. Ilgametis Žemaičių draugijos „Saulaukis“, tarptautinio Šiaulių „Lions“ klubo narys. Lietuvos esperantininkų sąjungos narys, atstovavo Lietuvos esperantininkams pasauliniuose kongresuose Suomijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Kroatijoje, Švedijoje, Kinijoje. Aktyviai dalyvauja miesto visuomeninių organizacijų darbe.

Ir visus šiuos nuopelnus vainikuoja Šiaulių miesto garbės piliečio titulas.

Sveikinimo žodį taręs LR Seimo narys, bibliotekos globėjas dr. Stasys Tumėnas kreipėsi į visus Šiaulių miesto šviesuolius, prie miesto kultūros augimo prisidėjusius žmones, Z. E. Sabalio bendražygius. Pasak S. Tumėno, nuostabu, kad tarp mūsų ir tarp šiauliečių yra tokių žmonių, kuriems svarbu ištikimybė savo kraštui, savo artimiesiems, atsidavimas ir aplinkinių gerovės siekimas. Taip pat jis įteikė LR Seimo padėką už inžinieriaus indėlį statant ir kuriant Šiaulius, ir savo patirties perdavimą jaunajai kartai.

Prisiminimais apie darbą kartu pasidalijo Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotojas Justinas Sartauskas, prisiminęs Z. E. Sabalį kaip reiklų ir nuoseklų savo srities specialistą ir vadovą savo pavaldiniams.

Kaip pastebėjo vienas iš susitikimo svečių, „Kur tik pažvelgsi – visur pamatysi Z. E. Sabalį“. Ir tai atsispindi ne tik gausybėje Šiaulių miesto statinių, prie kurių prisidėjo inžinieriaus ranka. Z. E. Sabalys aktyviai dalyvauja ir yra dažnai matomas ne tik miesto, bet ir ŠAVB kultūriniuose renginiuose. Todėl ŠAVB taip pat pasveikino Šiaulių miesto garbės pilietį su garbingu jubiliejumi ir padėkojo už indėlį tvirtinant ir palaikant Šiaulių miesto kultūrinį pamatą, būnant vienu iš šio pamato kertinių akmenų.

Bibliotekos II aukšto fojė veikia Z. E. Sabalio privačios kolekcijos paroda, kurioje eksponuojami esperanto kalbos vadovėliai, žodynai, ženkleliai iš esperantininkų suvažiavimų, tarpukario technikos knygos ir spaudiniai apie Klaipėdos kraštą.

I. Slonksnytės, R. Stonkutės ir T. Pauliuščenkos nuotr.

Komentarai