Viktorijos Prėskienytės-Diawaros knygos apie Afriką pristatymas

Knygos pristatymas
2018-03-13 / 2018-03-13
17:30
Bibliotekos Mažoji salė

Kovo 13 d. 17 val. bibliotekoje vyko susitikimas su apsakymų knygos „Bėgimas į nežinią“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“, 2018) autore Viktorija Prėskienyte-Diawara.

Viktorija Prėskienytė-Diawara – žinomo Lietuvos muzikanto Viktoro Diawaros mama, 35-erius metus Malyje gyvenusi rašytoja.

Knygos personažai – šiuolaikinio Malio gyventojai, trokštantys išlįsti iš kiauto, į kurį jie jaučiasi pakliuvę dėl nusistovėjusių, nepajudinamų tradicijų, privalomo atgyvenusių ir pažangai trukdančių papročių laikymosi. Pasak knygos autorės, Malyje svarbiausi tik du dalykai: papročiai ir pinigai. Ant jų laikosi visas Malio gyvenimas ir bet koks mėginimas eiti prieš tokią nusistovėjusią sistemą atrodo neįmanomu dalyku, tabu. Vienas dalykas apsilankyti ten kaip turistui ir matyti tai, ką nori pamatyti, o kitas – ten gyventi ir pamatyti tikrąjį Malio veidą.

„Dirbdama su tenykščiu jaunimu aš išgirsdavau tai, ko jie nedrįsdavo kitiems pasipasakoti. Jų noras išsilaisvinti iš tų tradicijų ir papročių pančių yra didelis, bet dar didesnė yra baimė būti atstumtam. Dažniausiai pasiseka tiems, kurie pabėga iš šalies. Nežinau, ar skaitytojams patiks, kad tie pasakojimai nėra egzotiški, bet Afrika taip pat keičiasi, kaip keičiasi ir visas pasaulis“, – apie savo apsakymų romano personažus kalbėjo autorė.

Knygos pristatymo metu V. Prėskienytė-Diawara dalijosi tuometiniais kelionės į Afriką ir asimiliacijos prie naujos kultūros įspūdžiais, atvirai pasakojo savo pačios potyrius. Pasak autorės, ji į Afriką vyko visiškai nieko nežinodama apie tenykščius žmones, papročius, gyvenimo ypatybes, tačiau būdama principinga ir stipraus charakterio moteris, ji sugebėjo įgyti vietinių pagarbą ir likti savimi. „Ten tu patenki į visiškai kitą planetą, kur kitoks pasaulio suvokimas, kur vis dar gyvenama XIV amžiaus papročiais. Teko iš naujo išmokti gyventi. <…> Aš negalėjau prisitaikyti, todėl priverčiau juos prisitaikyti prie manęs“, – apie savo patirtį Afrikoje pasakojo rašytoja.

Pauliuščenkos ir A. Petrevičiūtės inf.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai