Vaidotas Janulis „Vidinės atminties archyvas“

Informacija
Biblioteka

Džiaugiamės galėdami pristatyti naują dailininko, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos parodų kuratoriaus Vaidoto Janulio leidinį – kolekciją „Vidinės atminties archyvas“.

„Atmintis – tai ne sąmonės atvaizdų forma daiktuose ar užfiksuotuose vaizduose sukaupta informacija. Tai informacijos kaupimo, fiksavimo, išsaugojimo forma. Šiuolaikinėje visuomenėje meno disciplinų ribos nyksta, žanrų išraiškos formų ir būdų nebepakanka naujoms koncepcijoms išreikšti. Naujos priemonės ir technologijos pagreitino raiškos būdus ir kartu skatina ieškoti naujų meno erdvių, naujai pažvelgti į reiškinius. Menininkai išbando literatūrą, prozą, laviruoja tarp įvairių meno raiškos formų. Atrodo, kad sustingusios meno formos turi kisti, ir jos kinta, išnyksta, atsinaujina, integruojasi. Čia susiformuoja kūrybinis laukas konceptualioms meno formoms gimti.

Objektai, instaliacijos absorbuoja visas meno formas: plastiką, garsą, medijas, rašto meną ir kt. Neretai pasitelkiamas ir kvapas idėjai pastiprinti. Objektuose panaudoti bičių koriai jungiami su vaško – kabyklos elementu, praplečiančiu kompozicinę kūrinio erdvę. Bičių korys – puikus informacijos kaupimo ir saugojimo pavyzdys. Žmogaus išrasta analoginė fotografija, dagerotipija, skaitmeninė fotografija – tai vaizdo fiksavimo ir kaupimo būdai. Taškas (pikselis) formuoja skaitmeninės fotografijos vaizdą, taigi kaupia ir saugo informaciją. Galima įžvelgti analogų tarp šių informacijos kaupimo ir saugojimo formų.

Kolekcijoje ,,KARTOS“ naudojamos vienos giminės fotografijos, darytos XX a. pradžioje, viduryje ir antroje pusėje. Sukaupta patirtis, išgyvenimai atsiskleidžia laiko juostoje tarp kartų. Vaško matinis paviršius ir faktūros harmoningai įsilieja į korį, kaip šeimos simbolį. Faktūros šiuo atveju – iš praeities iškylančių vaizdinių liudininkės, jų likimų savininkės. Daiktai objektuose tarpusavyje bendrauja sava kalba, kontrastuoja stiklas su vašku pratęsdami kartu ir naujų erdvių, formų dialogą. Laikas neturi laiko, dialogas vyksta nepriklausomai nuo mūsų“.

Vaidotas Janulis

Apie autorių:

Gimė 1957 m. Šiauliuose. 1982 m. baigė Šiaulių Universiteto Menų fekultetą.

Nuo 1982 m. dirba Šiaulių Universiteto Menų fakultete, šiuo metu – Menų katedros profesorius.

Dėsto grafiką, kaligrafiją, piešimą. Nuo 1982 m. dalyvauja tarptautinėse, respublikinėse, užsienio parodose Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Olandijoje, Belgijoje, USA, Australijoje, Meksikoje, Lenkijoje, Anglijoje, Ukrainoje, Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Japonijoje.

Dirba lakštinės grafikos, ekslibriso, knygų iliustracijos, kaligrafijos, akvarelės, objektų, ir instaliacijos srityse.

Surengė per 40 personalinių parodų. Tarptautinėse trienalėse bei bienalėse pelnė pirmas, antras, trečias vietas. Apdovanotas diplomais ir prizais.

Nuo 1992 m. Lietuvos Dailininkų sąjungos narys.

Komentarai