Viktorija Čmilytė-Nielsen: „Šachmatų kelią pradėjau Šiauliuose“

Knygos pristatymas
2018-05-23 / 2018-05-23
17.30
Bibliotekos Konferencijų salė
Gegužės 23 d. biblioteką aplankė bibliotekos globėja, Seimo narė, šachmatų didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Renginio metu ji pristatė savo autobiografinę knygą „Tarp juoda ir balta“ (Vilnius: Eugrimas, 2018).

„Tarp juoda ir balta“ – įtraukiantis autobiografinis pasakojimas apie tai, kaip pirmą kartą mūsų šalies šachmatų istorijoje moteris iškovojo ne vieną garbingą prizinę vietą sporte, kuriame tradiciškai dominuoja vyrai, iškovojo aukso medalį Europos moterų čempionate. Knygoje autorė suteiks unikalią galimybę pakeliauti po šachmatų pasaulio užkulisius, pažinti šio intelektualaus žaidimo magiją ir jame tykančius pavojus, susipažinti su šachmatų bendruomene ir iš arčiau pažvelgti į ne vieną tituluotą šio sporto įžymybę. Knyga nepaliks abejingų ne tik šachmatų gerbėjų, bet ir tų, kurie norėtų pažinti Viktoriją iš arčiau.

Šachmatų didmeistrė pasakojo, kad su Šiaulių miestu ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąja biblioteka ją sieja ypatingas ryšys: „Šachmatų kelią
pradėjau Šiauliuose. Gimtajame mieste, gimtojoje bibliotekoje, kur jau vaikystėje ateidavau ieškoti knygų apie šachmatus.“ Tačiau tokių knygų, ypač lietuvių kalba, buvo ir yra labai nedaug, apgailestavo V. Čmilytė-Nielsen. Dėl to jai ir kilo idėja parašyti savo knygą lietuvių kalba apie šachmatus ir šachmatininkus. Autorė pabrėžė, kad „knyga yra apie šachmatus, tačiau ji skirta visai ne šachmatininkams, o tiems, kurie galbūt norėtų pradėti žaisti“.
Ši knyga nėra vien apie Viktorijos pergales. „Per ketvirtį amžiaus trukusią šachmatininkės karjerą buvo visko: pakilimų ir nuosmukių, svaiginančių pergalių ir ne mažiau skaudžių pralaimėjimų. <…> Vis dėlto šachmatai man davė daugiau, nei tikėjausi, o ši knyga – tai galimybė tinkamai atsidėkoti visiems, kas ilgus metus mane palaikė ir manimi tikėjo“, – savo knygoje pripažįsta Viktorija. Knygoje aprašytos ir įsimintiniausios šachmatininkės žaistos partijos.
Po knygos pristatymo, autografų dalijimo ir šilto pokalbio su visais norėjusiais ko nors paklausti V. Čmilytė-Nielsen bibliotekos Knygos grafikos centre pasidarė ekslibrisą, kuris ir papildė bibliotekos svečių ekslibrisų kolekciją.
T. Pauliuščenkos inf.
I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai