V. Rimkaitė: „Man rašymas – žaidimas“

Renginys
2018-02-21 / 2018-02-21
Bibliotekos Mažoji salė

Vasario 21 d. Klaipėdoje gyvenanti rašytoja Virginija Rimkaitė atvyko pristatyti savo apsakymų knygos „21a“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleista knyga buvo įvertinta kaip geriausia 2017 m. „Pirmosios knygos“ konkurse. Pokalbį moderavo Roberta Stonkutė.

Virginija Rimkaitė gimė Vilniuje, Klaipėdos universitete baigė lietuvių filologijos ir režisūros bakalauro bei teatrologijos magistrantūros studijas. Šiuo metu gyvena Klaipėdoje, studijuoja fotografiją. Jaunoji kūrėja yra Kazimiero Barėno literatūrinės premijos laureatė.

Pasak rašytojos, knyga „21a“ atsirado dėl šio amžiaus realijų. „XXI amžius yra baisus, chaotiškas, aš nebesuvokiu, kas vyksta. Ant žmonių pilama tol, kol jie palaidojami“, – tokiais žodžiais pradėjo pokalbį Virginija. Jos nuomone, pasaulis išsižadėjo ne tik Dievo, bet ir jo atminimo, todėl vėl tapo chaotiškas. Tam tikri ritualai tebevyksta, bet jie praradę sakralumą.

Knygos ašimi dėl tam tikros struktūros autorė pasirinko Evangeliją pagal Joną. Ją sudaro 21 skyrius. Rašytoja sakė norėjusi sukurti 21 apsakymą apie XXI amžių, kurių kiekvienas prasidėtų raide A. Knygoje veikia 21 personažas. Šeimos modelis paimtas iš Biblijos. Tėvas V. atitinka Dievą Tėvą,  pedagogas – aliuzija į Kristų ir pan. „Ši knyga apie žmones, kurie yra tarp mūsų, nors iš pirmo žvilgsnio to nepasakytum,“ – teigė apsakymų autorė. Jos herojai absurdiški, primena F. Kafkos ir S. Becketo veikėjus, kurie blaškosi ieškodami savęs.

V. Rimkaitė sakė sulaukianti pastabų, kad seka F. Kafka (kas čia blogo?), yra neliteratūriška, jos knygoje pasigendama turinio, šlubuoja ir stilistika. Ji neketinanti dėl to ginčytis, pripažįsta, kad jos rašymo stiliui didelį poveikį galėjo padaryti teatrologijos studijos. Tačiau gina savo, kaip kūrėjos, teisę rinktis. „Rašymas man buvo kaip žaidimas. Aš sugalvojau formą, po to ją užpildžiau turiniu. Gali būti, kad teatrologas, slypintis manyje, nurungė rašytoją. Bet ar tai blogai?“ – klausė V. Rimkaitė. Jai, sakė, knyga patinkanti ir ji tikrai ją skaitytų, jeigu būtų ne rašytoja, o skaitytoja.

V. Rimkaitė dėmesio sulaukė ir iš teatro žmonių. Režisierius Artūras Areima pastatė spektaklį pagal jos pjesę „Virimo temperatūra 5425“.

L. Juzulėnienės inf.
I. Slonksnytės nuotr.

 

Komentarai