Autizmui draugiška biblioteka

2018 metų birželį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka pirmoji Lietuvoje pasiskelbė esanti draugiška autizmui biblioteka.

Vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą (ASS), dažnai sunku gauti, apdoroti, išsaugoti ir atgaminti informaciją iš aplinkos. Tokie vaikai neretai turi ir kalbos bei komunikacijos sutrikimų, todėl jiems sunku mėgautis knygomis.

Tėvai, auginantys vaikus turinčius ASS taip pat ne visur yra laukiami su savo vaikais. Ne tik dėl streso, kurį patiria vaikai, bet ir dėl neigiamos aplinkinių reakcijos į jų elgesį. Bibliotekos edukacinė veikla skatina šeimų įtrauktį, ASS pažinimą ir ugdo visuomenės toleranciją.

Mes turime:

  • Specialiai įrengtą erdvę su sensoriniais elementais;
  • Socialinę istoriją;
  • Apmokytus specialistus;
  • Edukacinę programą;
  • Toleranciją triukšmui ir visuomenės supratimą.

Šiuo metu skaitomos 15 skirtingų sensorinių istorijų. Sensorinių skaitymų metu vaikai skatinami patirti pasakojimą per žaidimus, įvairias užduotis. Taip turtinamas jų žodynas, skatinamas kūrybiškumas, vaikai mokosi laukti savo eilės ir dirbti su kitais.

Trukmė: apie 45 min.

Amžius: 4–12 m.

Dalyvių skaičius: iki 5 vaikų.

Veiklos: Sensorinių skaitymų eigą sudaro trys pagrindinės dalys – istorijos skaitymas pasitelkiant pojūčius, praktinė užduotis remiantis knygos tekstu, žaidimai bei diskusija su tėvais ar auklėtojais. Kiekvienas skaitomos istorijos veiksmas iliustruojamas vaizdžiai. Istorijos skaitymo metu vaikams rodomi veiksmai, kuriuos kartu kartojame, pvz.: miegame, einame kalnų takeliais, šokame, pučiame pienės pūkus. Vėliau vaikai atlieka praktinį veiksmą, susijusį su perskaityta knyga. Atlikus praktinę užduotį, vaikams paliekama šiek tiek laisvo laiko žaidimams. Užsiėmimo metu kartu dalyvauja tėvai ar pedagogai.

Žemiau pateikta socialinė istorija, kurią peržiūrėję, vaikai gali iš anksto susipažinti su bibliotekos erdve ir užsiėmimų vedėjais.

Socialinė istorija

Registracija Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje arba tel. (8 41) 52 37 59.

Tėvų atsiliepimai:

„Žodžiais sunku išreikšti dėkingumą visai Jūsų komandai. Mes, autisktukų mamos, bendraujame uždaroje FB grupėje. Ten mes klausiame viena kitos patarimų, pasidaliname ir džiaugsmu ir skausmu. Po sensorinių skaitymų mes pasidalinome įspūdžiais:

  • Buvo šaunu! Apsilankysime bibliotekoje dar kartą.
  • Mano vaikui labai patiko skaitymai ir jis irgi klausė, kada vėl ateisim. Taigi mums reikia rinkti grupelę ir vėl čia ateiti.
  • Pačioje pabaigoje maniškė apkabino kitus!
  • Jums viskas pavyko 10+. Visi vaikai ir tėvai 100 % patenkinti.  Nenutraukite veiklos. JŪS MUMS REIKALINGI!“

Ievos Slonksnytės nuotr.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.