Šiaulių knygų mugė

Lapkričio 17 d., šeštadienį, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje nuo 11 val. ryto iki pat vėlumos šurmuliavo jau tradicija tapusi Šiaulių knygų mugė, kvepėjo spaustuvės dažais, popieriumi, skambėjo muzika ir poezija, šiugždėjo šimtų vartomų knygų puslapiai.

Pirmuosius Šiaulių knygų mugės svečius pasitiko Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos auklėtinių atliekami muzikos kūriniai.

Atidarymo žodį tarė bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas. Direktorius pabrėžė, kad „klaidinga į knygų mugę žvelgti kaip į kažką komercinio. Bibliotekos viena pagrindinių funkcijų yra skatinti skaitymą, stengtis, kad skaitymas netaptų tik buvusiu dalyku. Todėl kiekvieną čia atėjusįjį matome kaip potencialų skaitytoją. Galbūt skaityti jį paskatins šiandien pamatytas spektaklis, išgirstas muzikos kūrinys, dalyvavimas parodos atidaryme, diskusija su mėgstamu rašytoju. Labai tikimės, kad visi čia atėję kažką rasite ir kažką išsinešite.“

Su knygų švente biblioteką, šiauliečius ir Šiaulių miestą pasveikino ir mugės svečiai: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotojas Justinas Sartauskas, LR Seimo narys, bibliotekos globėjas Stasys Tumėnas. Vyskupo E. Bartulio žodžiais, mugė – „tai nuostabi diena, kai mes vėl pažvelgiame į knygą kaip į geriausią draugą. Nors internetinė erdvė šiandien yra labai plati, tačiau ji niekada neatstos tikrosios knygos, kurioje atsispindi autorius, originalus rašinys. Ir tos knygos, kurios buvo brandinamos šimtmečiais, dabar stovi parodose kaip didžiulės, niekada nenublankstančios vertybės.“

Knygų mugės lankytojai neturėjo laiko nuobodžiauti. Jų bibliotekoje laukė 23 Lietuvos leidyklos, net 16 edukacinių užsiėmimų visai šeimai ir 22 kultūriniai renginiai, kuriuose kiekvienas atėjęs galėjo rasti kažką įdomaus, skatinančio vėl atnaujinti ar sustiprinti ryšį su knyga ir kultūriniu gyvenimu. Susitikimai su populiariausių knygų autoriais (Arvydu Juozaičiu, Liutauru Degėsiu, vaikų rašytoja Kristina Gudonyte, slam poezijos kūrėju Mariumi Povilu Eliju Martynenko, Ramune Murauskiene ir kt.), knygų ir projektų pristatymai, parodų atidarymai, spektakliai, XX a. lietuvių kino klasika prikaustė lankytojų dėmesį iki pat vakaro. Tradiciškai bibliotekos Knygos grafikos centre veikė ir kūrybinės dirbtuvės, kuriose mugės svečiai ir autoriai gaminosi ekslibrisus sau, Šiauliams ir Lietuvai. Kūrybines dirbtuves vedė ir kūrybiniame procese padėjo dailininkė Lolita Putramentienė-Braza.

Knygų mugės metu vyko ir konkurso „Exlibris. Atkurtai Lietuvai – 100“ apdovanojimai, konkurso metu surinktų darbų katalogo bei išskirtinio dizaino albumo-parodos pristatymai.

Šių metų Knygų mugės naujiena tapo jaunimo diskusija tema „(Į)kvėpk Lietuvą“, kurioje apie jaunimo politiką, jos problemas ir ateities tendencijas diskutavo Šiaulių miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius, Šiaulių jaunimo reikalų tarybos, festivalio „Šiaulių naktys“, Šiaulių jaunimo organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“, Šiaulių tolerantiško jaunimo, Nešališko politinės stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ atstovai. Aptartos jaunimo politikos temos ir užvirusios diskusijos parodė, kad tokie jaunimo atstovų ir miesto, rajono valdžios susibūrimai galėtų tapti tęstiniu renginių-diskusijų ciklu, leidžiančiu jaunimui išsakyti savo nuomonę, prisidėti prie teigiamų jaunimo politikos pokyčių.

Mugės veiklos vyko iki  pat 20 val. Šventę baigė perkusijos studijos „Afrikos būgnai“ narių atliekami energingi, į šokio siautulį įtraukiantys muzikos ritmai. Šių metų renginys – tai jau trečioji bibliotekos organizuota Šiaulių knygų mugė ir pagal sulauktą bibliotekos lankytojų, leidėjų ir autorių susidomėjimą galima teigti, kad kasmetinė miesto knygų mugė tampa svarbiu indėliu stiprinant Šiaulių, kaip stipraus regiono kultūros centro, įvaizdį, mažinant kultūrinę atskirtį tarp kitų didžiųjų Lietuvos miestų ir regionų.

Dėkojame mugės partneriams, rėmėjams ir visiems, prisidėjusiems prie 2018-ųjų Šiaulių knygų mugės organizavimo, biblioteką pripildžiusio knygų mylėtojų šurmulio!

Mugės globėjas – Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Projektas finansuojamas Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis.

Knygų mugėje lankėsi leidyklos:

„Algarvė“, „Andrena“, „Charibdė“, „Gelmės“, „Homo liber“, „Kauko laiptai“, „Kelionės ir pramogos“, „Lieparas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Litera“, „Mijalba“, „Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras“, „Nieko rimto“, „Pamėginčius“, „Raidynėlis“, „Saulės delta“, Šiaulių „Aušros“ muziejaus leidykla, Šiaulių valstybinės kolegijos leidykla, „Terra Publica“, „Tobulėjimo projektai“, „Vydūno draugija“, „Žara“, knygynas „Pegasas“, „Lucilijus“.

Autoriai: Andželika Bubelytė, Ramutė Gaučaitė, Aušra Kazlauskienė, Vita Morkūnienė, Dainius Šukys, Nijolė Koskienė, Bernadeta Markevičienė, Stasys Dragūnas, Rolandas Parafinavičius, Andrius Seselskas, Danutė Januškienė, Vilija Stančiauskaitė.

Svečiai: Liutauras Degėsys, Arvydas Juozaitis, Laura Sintija Černiauskaitė, Marius Povilas Elijas Martynenko, Monika Šaltytė, Stalo teatras „Stebuklingas sodas“, „Forumo teatras“, Mindaugas Jonas Urbonas, Ramunė Murauskienė, Vytautas Bikulčius, Vita Morkūnienė, Dainius Junevičius, Rimgaudas Virgilijus Kazakevičius.

 

Tomo Pauliuščenkos inf.

Slonksnytės nuotr.

Daugiau nuotraukų.