Sensoriniai skaitymai

Bibliotekoje galite išbandyti naują edukacinę programą „Sensoriniai skaitymai“, skirtą vaikams, turintiems kalbos ir komunikacijos sutrikimų.

Sensorinių skaitymų metu, naudojant sensorines priemones, žaidimus, įvairias užduotis, vaikai įtraukiami į istoriją, turtinamas jų žodynas, jie mokosi laukti savo eilės, būti kartu su kitais vaikais, skatinamas jų kūrybiškumas. Šių edukacijų esmė – pasitelkiant pojūčius (regą, klausą, lytėjimą, uoslę ar skonį) perteikti pasakojamą istoriją taip, kad vaikas gebėtų ją, jei ir ne visiškai, tai bent jau dalinai suprasti. Kuriant edukacinę programą su biblioteka bendradarbiavo taikomosios elgesio analizės konsultantė Virginija Juškevičiūtė.

Trukmė: apie 45 min.

Amžius: 4–12 m.

Dalyvių skaičius: iki 5 vaikų.

Veiklos: Pirmiausia vaikai supažindinami su viso užsiėmimo eiga. Sensorinių skaitymų eigą sudaro trys pagrindinės dalys – istorijos skaitymas pasitelkiant pojūčius, praktinė užduotis remiantis knygos tekstu, žaidimai bei diskusija su tėvais ar auklėtojais. Kiekvienas skaitomos istorijos veiksmas iliustruojamas vaizdžiai. Taip vaikai susipažįsta su įvairias išoriniais dirgikliais, gamtos reiškiniais, elementariais buities reikmenimis ar mus supančiais daiktais. Istorijos skaitymo metu vaikams rodomi veiksmai, kuriuos kartu kartojame, pvz.: miegame, einame kalnų takeliais, šokame, pučiame pienės pūkus. Vėliau vaikai atlieka praktinį veiksmą, susijusį su perskaityta knyga. Atlikus praktinę užduotį, vaikams paliekama šiek tiek laisvo laiko žaidimams. Siekiant užtikrinti užsiėmimo kokybę, vieno užsiėmimo metu grupę sudaro ne daugiau kaip 5 vaikai. Užsiėmimo metu kartu dalyvauja tėvai ar pedagogai.

„Sensoriniai skaitymai“ vedami pagal šias knygas:

 1. Adamo ir Charlottės Guillainų „Makaronai sniego žmogui“;
 2. Knisterio „Draugystė su piene“;
 3. Tomo Fletcherio „Atsargiai! Monstriukas knygoje“;
 4. Nadios Kovaliovos „Meškis ir žąsis“;
 5. Annos Lennos „Spalvų monstriukas“;
 6. Ciaros Flood „Įkyrūs triušiukai“;
 7. Benji Davies „Nojus ir banginis“;
 8. Emma Yarlett „Orionas ir Tamsa“;
 9. Eric Carle „Labai alkanas vikšrelis“;
 10. Rob Scotton „Avinėlis Raselas“;
 11. Hildegard Müller „Katino sūris“;
 12. Valerie Thomas „Raganėlė Vinė“;
 13. Julia Donaldson, Axel Scheffler „Grufas“;
 14. Julia Donaldson, Axel Scheffler „Grufo vaikelis“;
 15. Thierry Robberecht „Vilkas, kuris iškrito iš knygos“.

Sensoriniai skaitymai vyksta specialiai tam pritaikytoje erdvėje, kurioje įrengta Lego lenta, specialūs šviečiantys burbulų vamzdžiai, speciali uždara erdvė, kurioje galima pabūti vienam, atsiriboti nuo aplinkos dirgiklių.

Žemiau pateikta socialinė istorija, kurią peržiūrėję, vaikai gali iš anksto susipažinti su bibliotekos erdve ir užsiėmimų vedėjais.

Socialinė istorija

Registracija Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje arba tel. (8 41) 52 37 59.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Ievos Slonksnytės nuotr.