Kitos projekto iniciatyvos

Lietuvos ekslibriso kūrėjai XX–XXI a.: enciklopedinio žinyno rengimas

Apsilankymai pas menininkus

Įgyvendindami enciklopedinio žinyno rengimo projektą organizatoriai stengėsi aplankyti kuo daugiau menininkų, paklausti jų svarbių su ekslibrisu susijusių klausimų. Paklausinėję apie knygos ženklus projekto organizatoriai nufilmuodavo menininkų originalius ir netikėtus atsakymus. Šie vaizdo įrašai kiekvieną mėnesį skelbiami ŠAVB Youtube ir Facebook paskyrose. Per porą metų projekto organizatoriai aplankė daugiau kaip 30 ekslibriso kūrėjų. Vizitų metu kūrėjai atskleidė daug įdomių dalykų. Sužinota, kokią svarbią dalį jų gyvenime užima ekslibrisai, iš ko jie semiasi įkvėpimo, ką savo kūriniais nori pasakyti, kuo išsiskiria iš kitų menininkų ir pan. Aišku, išgirsti atsakymai ir į pagrindinį klausimą: kas pačiam kūrėjui yra ekslibrisas. Jau įvykę ir ateityje vyksiantys apsilankymai pas menininkus nušviečiami Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo tinklaraštyje ekslibrisai.blogspot.com. Čia skelbiamos ne tik trumpos projekto naujienos, bet ir kviečiama į ekslibriso konkursus, dalijamasi įvairiomis knygos ženklo mėgėjų iniciatyvomis.

Vaizdo įrašai 

Interviu

Siekdamas populiarinti pradėtą veiklą ir skatinti visuomenės susidomėjimą ekslibrisu meno kritikas ir menininkas, Vilnius Tech (Vilniaus Gedimino technikos universiteto) profesorius dr. Remigijus Venckus kalbėjosi su įvairių kartų ekslibrisų meno kūrėjais: Ugne Rudinskaite, Neringa Žukauskaite, Loreta Uzdraite, Ramūnu Petrusevičiumi, Vaidotu Januliu, Kristina Daniūnaite, Bernardu Burba, Vaiva Kovieraite-Trumpe, Ugne Žilyte, Egle Kuckaite. Per visą projekto laikotarpį Lietuvos dailininkų sąjungos informaciniame leidinyje „Dailėraštis“ ir virtualiame Lietuvos istorijos ir kultūros žurnale „Voruta“ publikuota 10 interviu. 

FISAE naujienlaiškiai

Ekslibriso kūrėjai pristatomi ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu. Šį tikslą įgyvendinti padeda narystė Tarptautinėje ekslibriso mėgėjų asociacijų federacijoje (FISAE – Federation International des Societes Amateurs d’Ex libris), vienijančioje viso pasaulio ekslibriso asociacijas. Narystė federacijoje atvėrė bendravimo ir bendradarbiavimo kelius bendraminčiams: su kitais nariais dalijamės informacija, leidiniais, patirtimi ir meile knygos ženklui. Per dvejus projekto metus ŠAVB federacijos nariams buvo pristata 10 Lietuvos ekslibriso kūrėjų. Pristatymai pateikti bent keliomis pasaulio kalbomis, kad nariai iš visų pasaulio kraštų galėtų suprasti laiško turinį.

Atminties ir meno institucijose saugomi ekslibrisų rinkiniai

Projekto organizatoriai, patys ieškodami ir negalėdami rasti informacijos apie atminties institucijose saugomas ekslibriso kolekcijas, ėmė rengti savo bei skatinti kitas projekte bendradarbiaujančias institucijas rengti turimų kolekcijų aprašus ir šiose institucijose saugomų ekslibriso kūrėjų sąrašus, daugiau žr.  

Plakatai 

Socialiniuose tinkluose plinta ir kitos projekto organizatorių inicijuotos diskusijos apie ekslibrisus. Apskričių bibliotekų, muziejų ir kitų atminties institucijų kolekcijose saugomiems atrinktiems ekslibrisams sugalvoti intriguojantys, susimąstymą skatinantys ir diskusiją keliantys klausimai. Parengus patrauklų ekslibriso plakatą skatinama juo dalytis ir aptarti jį su artimaisiais, kolegomis, pasvarstyti, kokią žinią skleidžia mažosios grafikos kūrinėlis. Iš viso jau paviešinta 16 tokių plakatų.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos ekslibrisas

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos ekslibrisas

Kauno apskrities viešosios bibliotekos ekslibrisas

Šiaulių "Aušros" muziejaus ekslibrisas

Lietuvos medicinos bibliotekos ekslibrisas

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekslibrisas

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos ekslibrisas

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ekslibriso plakatas

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ekslibrisas

Lietuvos nacionalinio muziejaus ekslibrisas

Vilniaus universiteto bibliotekos ekslibrisas

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ekslibrisas

Lietuvos nacionalinio muziejaus plakatas

Vilniaus universiteto bibliotekos ekslibrisas

Vilniaus dailės akademijos muziejaus plakatas

Vilniaus dailės akademijos bibliotekos ekslibrisas

Aušros muziejaus ekslibrisas

Vrublevskių bibliotekos ekslibrisas

 
Skip to content