70-mečio palinkėjimai knygos ženkluose

Išskirtiniai 2020-ieji ir pasauliui, ir mūsų, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai. Žmones užklupęs virusas pristabdė mūsų bibliotekos lankytojus. Knygos grafikos centre apsilankę svečiai kūrė proginius knygos ženklus, skirtus Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai, šiemet švenčiančiai 70-ies metų jubiliejų.

Pirmosios kregždės – tai vadovės iš Lietuvos apskričių bibliotekų. Nuotaikingi ir simboliškai taiklūs šie knygos ženklai. Joms biblioteka – tai informacijos kodas, beribė erdvė, kurioje esame tik mažyčiai taškeliai ir brūkšneliai arba bibliotekos informacijos kodas. Kai kurių autorių palinkėjimas, kad biblioteka stiebtųsi tik aukštyn ir išliktų kaip amžinai žaliuojantis augalas, t. y. ilgaamžiškumo simbolika. Ekslibrisuose randu tekančią saulę, tvirtus medžius ir jų šakas, paprastas gėles, net palmę (autorius JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilschristas). Tie autoriai, kurie vaizduoja savo ekslibrisuose namus ar lietuviško peizažo motyvus, manyčiau, tapatina biblioteką su jaukumu ir namų atmosfera, kur gera būti ir mėgautis skaitymu ar pan. Net septyni profesionalūs dailininkai paskyrė savo sukurtus ekslibrisus bibliotekos 70-mečiui. Savitu stiliumi atliktas BIX grupės lyderio Sauliaus Urbonavičiaus-Samo grafikos darbelis primena jo paties darbų braižą, susiformavusį jam studijuojant Šiauliuose Dailės fakultete. Muzikantas šiais metais tapo ŠAVB globėju ir tuo labai džiaugėsi. Tapytojas šiaulietis Saulius Kruopis išraižė savo mylimiausią gimtojo miesto objektą –  Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą. Karikatūristas Sigitas Burneckis linksmą paukštuką nutupdė ant ŠAVB storiausio jubiliejinio knygos lapo, kuris pavaizduotas besiverčiantis, kaip ateities įvykių ir vyksmo metraštis. Netikėtas dailininko Arvydo Mitalo skaičiaus 70-ies sprendimas. Vienas žiūrovas gali pamatyti žmogaus veiduką, kitas – skaičių. Pavadinčiau ekslibrisą galvosūkiu. O Jūratė Mitalienė knygoms suteikė pirmykštį papirusų įvaizdį. Poetas Viktoras Gulbinas iš Kelmės knygai suteikė sparnus, o Birutė Kuicienė panaudojo savo darbo motyvą jį suskaitmenindama. Ankstyvą pavasarį apsilankęs svečias dailininkas iš Gruzijos Artiomas Antanosas sukūrė išskirtinai šiltą knygos ženklą mūsų bibliotekai. Tai sudėtinga veidų kompozicija, simbolizuojanti skaitančiuosius knygą.

Atskirai norėčiau išskirti mokinių iš Moksleivių namų kūrinėlius. Jie taip pat dažniausiai piešia knygos, gėlių, medžio, pelėdos motyvus. Drąsus, išraiškingas kompozicinis sprendimas moksleivės Augustės Samulionytės ekslibrisas (Salduvės progimnazija).

Ekslibrisų kolekciją iš trylikos skaitmeninių atspaudų bibliotekos jubiliejui paskyrė šiaulietis dailininkas grafikas Rimantas Buivydas. Gerai įvaldęs kompiuterinę grafiką, kuriantis ekslibrisus nuo 1960 metų, savo darbams drąsiai suteikė knygos ženklo pavidalą ir juos skyrė bibliotekoje dirbančioms Laimai Naujokienei, Astai Kaktytei, Vaivai Kovieraitei-Trumpei bei Lolitai Brazai. Darbai linksmi, pilni ekspresyvių potėpių, grafiškų linijų, ryškių spalvų, verčiantys abejoti, ar tai grafika, ar tapyba.

ŠAVB Knygos grafikos centro metodininkė Lolita Putramentienė