Kolekcijos

Ekslibrisai ir leidiniai apie juos Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje pradėti rinkti 2001 metais įsteigus Ekslibriso muziejų. Muziejaus atsiradimą lėmė palankiai susiklosčiusios aplinkybės: 2000 m. tarptautiniam konkursui „Ex libris Šiaulių P. Višinskio bibliotekai – 50“ menininkai iš viso pasaulio atsiuntė daugiau nei 300 kūrinių ir jie visi atiteko bibliotekai. Taip pat prisiminta, kad menininkas, pedagogas ir ekslibriso entuziastas Gerardas Bagdonavičius (1901–1986) dar 1980 m. bibliotekai padovanojo dalį asmeninės bibliotekos ir 42 savo ekslibrisus, kurie iki muziejaus atsiradimo fonduose neturėjo reikšmingos vietos. Sujungus šiuos du rinkinius buvo įsteigtas muziejus, pradėtos rengti ekslibrisų parodos, tarptautiniai konkursai ir mokslinės konferencijos. 2014 m. Ekslibriso muziejus reorganizuotas į Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondą (GBEF). Fondo veiklos plačios – tai ekslibriso rinkinių ir kolekcijos pildymas, priežiūra, jų pristatymas visuomenei, parodų, konkursų organizavimas, katalogų ir kitų leidinių rengimas, leidyba. Fondo pastangomis išėjo 24 leidiniai ir kasmet jų daugėja.

Fondas gausėja ekslibriso kūrėjų ir kolekcininkų geranoriškumo dėka. Ėmus rengti Lietuvos ekslibriso kūrėjų enciklopedinį žinyną (remiamą Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės) kolekcija pasipildė išties reikšmingai – šiuo metu fonde sukaupta apie 6 000 ekslibrisų ir šis skaičius vis auga. Labai svariai fondą papildė prof. Vytenio Rimkaus ekslibrisų rinkinys, sudarytas iš beveik 800 ekslibrisų. Per 700 ekslibrisų fondui padovanojo kolekcininkės Magdalenos Kaciucevicius artimieji. Didžiausią GBEF kolekcijos dalį sudaro menininkų, tokių kaip Alfonsas Čepauskas, Petras Repšys, Aušra Čapskytė-Šarauskienė, Henrikas Mazūras, Mikalojus Povilas Vilutis, Povilas Šiaučiūnas ir daugelio kitų kūrėjų, atsiųsti rinkiniai. Dailininkų dovanoti ekslibrisų rinkiniai tyrinėjami, puslapis „Kolekcijos” nuolat pildomas.

2021 m. Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas minėjo 20 metų sukaktį.

2022 m. sukaks 5 metai kai Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas Tarptautinės ekslibriso mėgėjų asociacijų federacijos (FISAE – Federation International des Societes Amateurs d’Ex libris), vienijančioje viso pasaulio ekslibriso asociacijas, narys.

 
Skip to content