Kviečiame susipažinti su savanoriu Emiliu Bočkovu

Informacija
2021-09-01 / 2021-09-01
Biblioteka

Nuo 2019 m. gegužės 17 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje savanoriauja Emilis Bočkovas iš Totorijos Respublikos, Rusijos. Savanoriaudamas 19 metų jaunuolis susipažino su bibliotekos veiklos ypatumais, padeda bibliotekos darbuotojams atlikti įvairias užduotis, prisideda prie edukacinių veiklų ir kultūrinių renginių įgyvendinimo, pristato vietos bendruomenėms savo kultūrą.
Kviečiame artimiau susipažinti su savanoriu, kurį galbūt jau ne kartą sutikote bibliotekoje edukacijų ar renginių metu, ir sužinoti daugiau apie jo pomėgius, įspūdžius apie Šiaulius, biblioteką ir Lietuvą.

Kodėl Šiauliai? Ką žinojai apie Lietuvą prieš atvykdamas?
Rinkausi Lietuvą, tačiau konkrečiai miesto, į kurį norėčiau vykti, nesirinkau. Tai buvo nuspręsta be manęs. O kodėl Lietuva? Aplankyti Lietuvą ir jos sostinę Vilnių svajojau nuo 13 metų. Šią svajonę paskatino mano mėgstamiausios rašytojos Max Frei kūryba. Esu didelis jos knygų gerbėjas ir jose ne kartą minima Lietuva ir Vilnius. Taip pat ji yra parašiusi seriją knygų „Vilniaus senamiesčio pasakos“, kurios iliustruotos jos pačios darytomis nuotraukomis. Šis savanorystės projektas visiškai pateisino mano meilę knygoms, bibliotekoms ir susidomėjimą Lietuva.
Iki atvykstant į Lietuvą daug apie ją nežinojau. Tik tiek, kad tai maža šalis, buvusi Sovietų Sąjungos sudėtyje, šalis, turinti daug ežerų, miškų, o jos klimatas panašus kaip ir Rusijoje. Na, bent jau taip aš galvojau iš pradžių.

Ar turėjai išankstinį nusistatymą apie bibliotekas ir darbą jose? Ar nuomonė pasikeitė? Ar kas nustebino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje?
Susidaręs išankstinės nuomonės neturėjau. Iš tikro aš daug žinau apie bibliotekas ir darbą jose, nes didelę dalį savo vaikystės praleidau mažo miestelio bibliotekoje Rusijoje. Aišku, ji nebuvo tokia didelė ir įdomi, kaip Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, bet kai kurį laiką gyvenau Sankt Peterburge, mačiau tokių pačių šiuolaikiškų, progresyvių bibliotekų.
Nebuvo tokių dalykų, kurie būtų stipriai nustebinę pradėjus savanoriauti ŠAVB. Bet aš buvau maloniai nustebintas bibliotekos kūrybinių erdvių, ypač robotikos ir virtualios realybės laboratorijos. Tai nebuvo kažkas nauja man, bet neturėjau ir didelės patirties šioje srityje.

Kaip tau patinka savanoriavimas. Papasakok, ką dažniausiai veiki, ką savanorystė tau davė?
Taip, man patinka savanoriauti. Esu laimingas būdamas čia ir mėgaujuosi viskuo, kas nutiko per pirmuosius savanoriavimo mėnesius. Vasarą neturėjau daug darbo. Įprastai padedu bibliotekos fotografei Ievai, fotografuoju kai kuriuos renginius. Nemanau, kad esu geras fotografas, tačiau keletas mano darytų nuotraukų buvo paskelbtos bibliotekos tinklalapyje ir dėl to savimi šiek tiek didžiuojuosi.
Taip pat padedu vesti edukacinius užsiėmimus vaikams. Kartais kalbos barjeras kelia sunkumų, bet kai kurios edukacijos nereikalauja daug kalbėti, pavyzdžiui, padėti vaikams surinkti robotus. Taip pat ateityje turėsiu ir savo edukacinės veiklos, pavyzdžiui, vesiu kalbos kursus. Ir, aišku, padedu atlikti rutininius bibliotekos darbus, tokius kaip knygų rūšiavimas ir kt.
Savanoriavimas man jau davė daug, čia susiradau draugų, daug sužinojau apie Europos bibliotekas, išmokau, kaip dirbti su robotika, VR akiniais, padėjau Knygos grafikos centre ir dabar šiek tiek išmanau apie ekslibrisus. Taip pat mokausi fotografijos. Ši ir kitos panašios sritys mane labai domina.

Kaip leidi laisvą laiką?
Laisvalaikį, manau, leidžiu kaip dauguma mano amžiaus jaunuolių. Žiūriu filmus, TV serialus, gaminu maistą, skaitau knygas, mokausi programavimo ir tinklalapių kūrimo, daug vaikščioju gamtoje, kuri Šiauliuose nuostabi. Kartais einu į kino teatrą, jei rodoma kažkas įdomaus.  Atostogų metų galiu keliauti po Lietuvą ir susitikti su savanoriais kituose Lietuvos miestuose.
Taip pat keliauju ir po Europą. Per 7 dienas aplankiau 5 šalis ir ši patirtis buvo nuostabi.

Ko tikiesi ateityje?
Manau, kad likęs savanorystės laikas bus įdomiai praleistas ir naudingas man bei kitiems. Tikiuosi, dirbsiu daugiau ir sunkiau, nes per vasarą šiek tiek tinginiavau. Taip pat norėčiau susiimti  ir rimčiau pradėti mokytis lietuvių kalbos. Žadu aplankyti daugiau ir įvairesnių renginių bibliotekoje, būti naudingas, sutikti daugiau įdomių žmonių ir susirasti draugų. Kas žino, galbūt kažko pasieksiu ir su savo projektais.

Bibliotekos archyvo nuotr.

 

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka bendradarbiauja su koordinuojančia ir Europos solidarumo korpuso projektą „Savanorystė Lietuvos bibliotekose“ įgyvendinančia organizacija – jaunimo savanoriškos veiklos centru „Deineta“. Europos solidarumo korpusas – tai ES programa, skirta 18–30 metų amžiaus asmenims. Programos tikslas – jaunimui iš visos Europos suteikti galimybę savanoriauti, atlikti praktiką, dirbti – ir šiomis veiklomis prisidėti prie vietinių bei globalių problemų sprendimo. Projektai – nuo pagalbos gyvūnams iki stichinių nelaimių prevencijos. Daugiau informacijos apie programą: https://www.jtba.lt/europos-solidarumo-korpusas/

Komentarai