„Kiemai 2022“ baigėsi R. Šapausko ir R. Zemkausko diskusija Plungėje

Festivalis
2022-09-09 / 2022-09-09
Biblioteka

„Renginiai kiemuose galėtų vykti savaime. Geriausia ateitis tokiems renginiams būtų tai, kad žmonės patys juos organizuotų – pasidarytų Sau“, – šitaip apie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos renginių ciklą „Kiemai“ atsiliepė jau antrą kartą „Kiemų“ renginiuose dalyvaujantis žurnalistas ir laidų vedėjas Rytis Zemkauskas.

Ir iš tikro – paskutinio 2022 m. „Kiemų“ renginio Plungėje metu ištarti Ryčio žodžiai pataikė tiesiai į dešimtuką – nuo 2019 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (toliau ŠAVB) kas vasarą organizuoja renginių ciklą „Kiemai“ tik su vienu tikslu – paskatinti miestų bendruomenes imtis iniciatyvos, išdrįsti ir pabandyti savo aplinkoje susikurti tokią kultūrinę terpę, kokios jie patys norėtų. Nuo pat projekto pradžios biblioteka atlieka labiau mentoriaus vaidmenį – skatindama daugiabučių namų bendruomenes įsilieti į kultūrinių renginių jų kiemuose organizavimą, praktiškai patirti, koks tai darbas ir kas jų lauktų, atsiradus norui organizuoti renginį sau ir savo kaimynams. Svarbiausias sėkmingo kultūrinio renginio elementas – tiesiog noras, kad ta kultūra ateitų į tavo kiemą. Bet kuris kiemas gali būti kultūrai atviras, tik daugumai reikia draugiško stumtelėjimo – tokiu stumtelėjimu Šiauliuose, o vėlesniais metais ir Naujojoje Akmenėje, Plungėje, Kuršėnuose tapo renginių ciklas „Kiemai“.

Aktyvių daugiabučių bendruomenių atsirasdavo kiekvieno „Kiemų“ renginio organizavimo metu. Daugiabučių kiemų gyventojai kasmet vis drąsiau siūlo savo kiemus kaip erdves būsimam renginiui, mielai bendradarbiauja prireikus pagalbos, prisideda viešinimo darbais, tvarkosi aplinką ir pan.

Atsižvelgiant į visa tai, 2022 metų rugpjūtį renginių ciklas pasipildė nauju akcentu –Šiaulių miesto K. Korsako g. 47, Vytauto g. 50 ir Krymo g. 26 daugiabučiai pirmieji Šiauliuose pasipuošė ŠAVB įsteigtomis lentelėmis „Kultūrai atviras kiemas“. Kultūrai atvirų kiemų Šiauliuose žymėjimo ženklo idėja buvo svarstoma jau kuris laikas. Lentele „Kultūrai atviras kiemas“ pažymėtą daugiabutį ir aplink jo kiemą gyvenančius žmones ŠAVB įvertino kaip išskirtinai kultūrai atvirą ir aktyvią bendruomenę. O lentelę pastebėję praeiviai nuo šiol žinos, kad užklydo į kultūringas pramogas vertinantį kiemą. Organizatoriai tikisi, kad renginių ciklas „Kiemai“ kitą vasarą vėl grįš į daugiabučių kiemus, o miesto bendruomenės ilgainiui visiškai perims iniciatyvą į savo rankas ir kultūrai atviro kiemo lentelėmis pažymėtų namų bei kiemų kasmet tik daugės.

Šių metų „Kiemų“ ciklo žiūrovai vėl džiaugėsi smagiais renginiais. Spalvingų asmenybių diskusijos tiko kiekvieno skoniui ir interesams: apie tėvystę nuotaikingai diskutavo vaikų rašytoja Evelina Daciūtė, laidų bei renginių vedėjas Žygimantas Stakėnas ir tinklaraštininkas, knygų autorius Simonas Urbonas; apie muziką ir kūrybinio kelio pasirinkimus kalbėjosi dainų atlikėja ir kūrėja Ieva Narkutė su muzikologu, laidų kūrėju ir vedėju Dariumi Užkuraičiu; o religijos temą ir gyvenimo akibrokštus aptarė žurnalistų, laidų ir renginių vedėjų Rimo Šapausko ir Ryčio Zemkausko duetas. Trokštantiems mažiau kalbų ir daugiau įspūdingų vaizdinių taip pat buvo ką veikti – į „Kiemus“ sutikęs atvykti tarptautinio garso Kauno šokio teatras „Aura“ žiūrovams atvežė šokio spektaklį „Norėčiau būt paparčio žiedu“. Šokio teatrui nupjauta daugiabučių kiemo veja vietoj scenos buvo visiškai nauja patirtis, bet ji nesutrukdė įspūdingais šokio judesiais prikaustyti susirinkusių gyventojų. Spektaklis puikiai derėjo su renginių ciklo „Kiemų“ dvasia – maištaujančia prieš pasenusį požiūrį, kad kultūra yra ribojama įstaigų sienų ir oficialių erdvių.

Nepraleisk progos sudalyvauti ir pasikalbėti taip, kaip seniai nesikalbėjome – savo miesto kieme!

Projektą „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija 2022“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Festivalio partneriai ir rėmėjai: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, „Mano būstas Šiauliai“, Šiaulių turizmo informacijos centras, Plungės turizmo informacijos centras, Šiaulių gestų kalbos video studija „Proforma“, Lietuvos moksleivių sąjunga, kultūros žurnalas „Literatūra ir menas“, naujienų portalas „Etaplius.lt“, Šiaulių apskrities televizija, Plungės ir Rietavo laikraštis „Žemaitis“, Saulės radijas, „Owexx“, „LT Advert“, „Busturas“, „Vilmers“, „Akropolis Šiauliai“, „LTG Link“, Geležinė Lapė, naujienų portalas „We love Lithuania“, „Kvepia pasakom“, „Garsas LT“, „Gorila reklama“, „Lieta dėlionės“, „TOI-TOI Lietuva“.

Komentarai

Skip to content