Ekslibrisų paroda „Žydų kultūros pėdsakai ŠAVB ekslibrisų rinkinyje“

Renginys
2022-09-05 / 2022-09-05
Biblioteka

Rugsėjo 2 d., penktadienį, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka atidarė ekslibrisų parodą „Žydų kultūros pėdsakai Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos ekslibrisų rinkinyje“. Šiuo atidarymu pradėtas tarptautinis žydų kultūros festivalis „Šalom visuos kraštuos“.

Menotyrininkė, festivalio organizatorė klaipėdietė Rūta Jakštonienė kreipėsi į ŠAVB tikėdamasi, kad bibliotekos ekslibrisų fonde tikrai galėtų atsirasti knygų ženklų ar net rinkinių, susijusių su žydų kultūra. Atrankai tiko ne tik žydų autorių darbai, bet ir lietuvių grafikų sukurtos miniatiūros skirtos žydų tautybės žmonėms. Tai bibliotekai buvo beveik metus trukęs projektas.

Viskas prasidėjo nuo jau turimų trijų Pauliaus Lantucho ekslibrisų. Laukė beveik 7 tūkst. ekslibrisų kolekcija, kurią reikėjo perversti, išstudijuoti ir identifikuoti autorius. Lygiagrečiai pakvietėme dalyvauti keletą dailininkų, kurie galėtų prisijungti prie gražios iniciatyvos įamažinti žydų atminimą, asmenybes ar net draugus. Taip į mūsų pakvietimą atsiliepė Povilas Šiaučiūnas, Rasa Janulevičiūtė, Lolita Braza, Daiva Leliukienė, Kristina Daniūnaitė, Klemensas Kupriūnas, Ramūnas Petrusevičius, Ugnė Žilytė. Gausiausią kolekciją pateikė Lolita su Klemensu, įamžinę atmintin nuėjusius ir jau mažai žinomus litvakus.

Parodos atidarymo metu gausiai susirinkusiems lankytojams, R. Jakštonienė pabrėžė, kokia tai reta paroda. Pirmoji tokio pobūdžio paroda Lietuvos ekslibriso istorijoje. Parodos atidarymo kalba patikėta Knygos grafikos centro edukatorei, dailininkei Lolitai, kuri atrinko darbus, aiškinosi autorystę, juos grupavo ir aprašė parodos anotacijoje, mėgindama pažvelgti į šį retą grafikos žanrą ir, kartu, žydų kultūrą.  Kaip nuostabiame audinyje persipynė įvairios kartos dailininkų, įvairių tautų ir išsilavinimo, su savitu pajautimu į knygos ženklo savininką ir grafikos technikomis. Juos apibendrino vienas požiūrio taškas – meilė ekslibrisui.

Išsamų interviu L. Braza davė radijo laidai „LRT Klasika“ rusų kalba (klausyti nuo 15 min 39 s).

 

Vaivos Kovieraitės-Trumpė nuotr.

ŠAVB KGC edukatorės Lolitos Putramentienės-Brazos inf.

Komentarai

Skip to content