Alzheimerio ligos mėnesį – garsinių skaitymų mokymai bibliotekininkams

Mokymai
2022-09-20 / 2022-09-21
Biblioteka

Rugsėjis pasaulyje minimas kaip Alzheimerio ligos mėnuo. Kasmet daugėja šios ligos paveiktų žmonių. Ligos diagnozę lydi kita diagnozė – demencija. Todėl visą mėnesį daug dėmesio skiriama būtent demencijai ir su demencija susijusių baimių bei stigmų mažinimui.

Prisiminimai yra vienas didžiausių turtų, kuriuos gali turėti žmogus. Dėl šio gražaus dalyko keliaujame, ieškome naujų patirčių, kad vėliau galėtumėme vėl atsiminti šias akimirkas.

Tačiau kiekvieno iš mūsų prisiminimus pagrobti gali demencija – lėtinis progresuojantis smegenų pažeidimas, pasireiškiantis atminties, suvokimo, mąstymo, dėmesio, problemų sprendimo, kalbos, skaičiavimo ir kitais sutrikimais. 60 metų ir vyresnių žmonių sergamumas demencija siekia 5–7 proc., o tarp 85 metų ir vyresnių žmonių serga vienas iš penkių. Sergančiųjų demencija visame pasaulyje yra apie 50 mln.

Sergantiesiems demencija gali padėti ir nemedikamentinis gydymas. Vienas iš nemedikamentinio gydymo priemonių – garsiniai skaitymai, į kuriuos įeina net kelios naudingos užsiėmimų demencija sergantiems žmonėms grupės: mąstymo aktyvumas, socialinis aktyvumas, biblioterapija.

Todėl 2022 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka pradėjo teikti naują paslaugą senyvo amžiaus žmonėms, turintiems atminties sutrikimų, demenciją ar jos požymių – garsinius skaitymus „Prisiminimų beieškant“, kurie vykdomi pagal ŠAVB parengtą atvirai prieinamą metodinį leidinį „Prisiminimų beieškant: terapiniai skaitiniai demencija sergantiems“.

Naujos paslaugos metodika bei priemonės taip pat perduodamos Šiaulių ir Telšių apskričių (Regiono) bibliotekoms, kad jų specialistai galėtų garsinius skaitymus vykdyti savarankiškai savo rajono bibliotekose. Garsinių skaitymų „Prisiminimų beieškant“ metodikos pristatymai Regiono bibliotekų specialistams organizuoti rugsėjo 8 dieną (Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje) ir rugsėjo 15 dieną (Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje).

Pirmojo susitikimo metu dalyvavo Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės, Mažeikių rajono savivaldybės ir Rietavo rajono savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos. Antrojo – Šiaulių rajono savivaldybės, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešųjų bibliotekų darbuotojai. Susitikimų metu bibliotekų specialistams pristatyta garsinių skaitymų vedimo metodika pagal metodinį leidinį, specialistams perduotas pats metodinis leidinys „Prisiminimų beieškant: terapiniai skaitiniai demencija sergantiems“ ir specialių priemonių rinkiniai. Teorinę mokymų dalį pristatė vyr. metodininkė Inga Petkūnaitė, praktine patirtimi ir patarimais su Regiono bibliotekų specialistais pasidalijo vyr. bibliotekininkė Nijolė Prakapienė ir vyresn. bibliotekininkė Albina Dunauskienė. Jos papasakojo apie garsinių skaitymų patirtį Šiaulių miesto savivaldybės globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinyje ir Bridų „Senolių namuose“.

Tretieji metodikos pristatymai numatyti rugsėjo 21 d., juose dalyvaus likusių Regiono bibliotekų (Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka) specialistai.

 

P. S. asociacija „Demencija Lietuvoje“ skelbia Alzheimerio mėnesio programą „Kalbėkime apie demenciją“. Rekomenduojame registruotis, dalyvauti ir pažinti demenciją!

Bibliotekos archyvo nuotr.

Komentarai

Skip to content