Ars longa, vita brevis est

Virtuali paroda
2021-11-28 / 2021-11-28
Knygos grafikos centras

Šiaulių knygų mugė prasidėjo intensyvia programa su įdomiais autoriais, solidžiomis knygomis ir 24-ąja Lietuvos ekslibriso paroda. Prieš parodos atidarymą dailininko Valerijono Vytauto Jucio sūnus Darius Jucys mielai susikūrė pirmą savo gyvenime ekslibrisą. Šaržuotame portrete save pavaizdavo labai taikliai ir meniškai, o tai liudija autoriaus talentą. Pakilios nuotaikos apimti, tik nujausdami, kur eina, nedrąsiai pravėrę duris rašytojai iš karto tapdavo dailininkais, savo pirmųjų ekslibrisų autoriais. Kad ekslibriso kūrybinis kelias taptų paprastesnis, reikėjo įtikinti, pademonstruoti ir, žinoma, pagirti už puikų procesą, kompoziciją, originalią mintį.

Visą dieną trukusiose dirbtuvėse apsilankė dvidešimt devyni ekslibrisų kūrėjai. Šešiolika rašytojų ir poetų, šeši dailininkai profesionalai ir septyni žinomi lydintys asmenys. Įdomu tai, kad tik du ekslibrisai turi savyje knygas. Idėjų įvairovė ir netikėti rakursai nustebino labiau nei bet kada. Pavirtęs ant šono alaus bokalas provokuoja rašytoją apie tai parašyti romaną. „Kodėl kirvis? – klausiu piešėjo. – O tai literatūros kritikas, kaip be jo? – gaunu atsakymą.“ Meniškai ir paprastai sudėjusi dailią knygų krūvelę į savo ekslibrisą žurnalistė nuoširdžiai šypsosi ir pasisako labai mėgstanti skaityti knygas. Smagi šiauliečių trijulė, pasivadinusi kaimiečiais, kupini knygos pristatymo įspūdžių, sukūrė labai jaukius knygos ženklus, persmelktus gimto kaimo ilgesio, papuoštus jaukiomis trobelėmis, medžiais, voratinkliais.  Linksmai nuteikė žymaus poeto paršelis pirmoje vietoje, nes jis to vertas. Stilizuota spalvinga sraigė simbolizuoja lėtą skaitymą, o vilko nasrai – tarsi alkis gyvenimui. Žmogus, save pavadinęs tiesiog pokalbininku, nupiešė musmirę, aiškindamas, kad šio grybo valgymas praskaidrina žmogaus sąmonę. Rašytoja, tiesiog amžinai geras žmogus, iš profilio pavaizdavo savo nosį, nes jai patinka visur kaišioti nosį… Dailininkė, atsivedusi savo palaikymo komandą į kūrybines dirbtuves, juos visus sutalpino į grupinį portretą, o kultūros žurnalistė pasakė, kad knygos irgi turi veidus.

Kiekvienas ekslibrisas dar vis spinduliuoja savitą energetiką, kuria tam tikrą knygų mugės prisiminimų nuotaiką ir išsiilgtus šiltus žmogiškus santykius. Lotynišką posakį pavartojęs savo autoportretui dailininkas iš Alytaus priminė seniai žinomą mintį: „Menas – amžinas, gyvenimas – trumpas“.

Lolita Putramentienė, KGC vyr. metodininkė

Komentarai

Skip to content