Dr. Dariaus Juodžio paskaita apie partizaninės kovos pradžią Lietuvoje

Paskaita
2024-06-12 / 2024-06-12
Didžioji skaitykla

Birželio 12 d., artėjant Gedulo ir vilties dienai, bibliotekoje svečiavosi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos istorikas, karo istorijos rekonstruktorių klubo „Partizanas“ narys dr. Darius Juodis. Istorikas susirinkusiems skaitė paskaitą apie partizaninės kovos pradžią Lietuvoje.

Lietuvos istorikai ne visada sutaria, kada tiksliai prasidėjo partizaninis karas Lietuvoje. Nors Lietuvos laisvės armijos dokumentai nurodo 1944 metų liepos 3 d., įvairūs kiti istoriniai dokumentai sufleruoja, kad ši data galėtų būti ir 1944 metų liepos 5 d.

Pasak dr. D. Juodžio, 1944 m. vasarą ir rudenį Lietuvoje prasidėjęs antisovietinis ginkluotas pasipriešinimas, atskiruose Lietuvos regionuose nuo pat pradžių įgijo savitumų. Partizaninė kova turėjo organizuotumo ir spontaniškumo bruožų, o sovietų valdžiai tai tapo gana netikėtu reiškiniu, nors apie tai buvo gauta išankstinių įspėjimų. Šiaulių apskrityje prasidėjęs partizaninis judėjimas buvo panašus kaip ir kituose regionuose, bet turėjo ir savitumų, kuriuos paskaitos metu istorikas trumpai apžvelgė, prisiminė Šiaulių krašto pasižymėjusius partizanus.

Renginio metu taip pat buvo pristatyta tarptautinio ekslibrisų konkurso „Istorinės atminties vardai“ paroda. parodoje eksponuojami darbai skirti partizanams, tremtiniams ir kitiems, žuvusiems ir kovojusiems už laisvę. Atidaryme dalyvavo XXVII knygos mėgėjų draugijos nariai: dailininkas Vladimiras Beresniovas, istorikas Alvydas Surblys, dr. Raimundas Kaminskas, LPKTS valdybos pirmininkas Vladas Sungaila.

Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

T. Pauliuščenkos inf. ir nuotr.

Juodžio renginys Juodžio renginys Juodžio renginys Juodžio renginys Juodžio renginys Juodžio renginys

Komentarai

Skip to content