Apie Mario Čačkos kūrybinių darbų parodą „Susimąstęs“

Paroda
2021-06-05 / 2021-06-05
Biblioteka

Mario Čačkos personalinėje parodoje „Susimąstęs“ abstrakčiai vizualizuojamos autoriaus subjektyviai patirtos akimirkos ir požiūris į tai, kas vyksta aplinkui. Žiūrovui atskleidžiamas menininko asmeninis pasakojimas arba apmąstymai apie gyvenimą ir kasdienybę, sėkmes ir nesėkmes portretuojant tai, kas pasiekta ir kas prarasta, kas pojūčių lygmeniu yra menininko emocijų autoportretai.

Tai nėra tiesiog savęs portretavimas šiandien ir dabar, o tam tikri pasakojimai apie šiandieną. Apie tai, kaip aš žvelgiu į praeitį, ir apie tai, kokį įžvelgiu galimą savo ateities scenarijų – kaip ir ką noriu pasiekti ir išspręsti. Šis pojūčių transformavimasis juda, ir tada prie šio akimirkos pojūčio, į kurį aš, kurdamas darbą, esu įsigilinęs, ateina ir spalva. Taip ir formuojasi šios sąlyginės formos kontūrai, kuriuos aš sustabdau ir išlaisvinu, leisdamas dažams nutekėti, susilieti, keistis… Tačiau yra nemažai darbų, kurie padengiami kitu dažų sluoksniu. Juose apačioje išlieka šis ‘pojūčių sluoksnis’ tai, kas tuo metu patirta, išgyventa ir pasirinkta, kad apie tai būtų kalbama ir pasakojama“, – Maris Čačka.

Menininko naujų darbų serija „Susimąstęs“ (2020) sukurta būtent Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos parodų erdvei ir, kaip apibūdina menininkas, jos dvasiniams kontūrams. Šiandien menininkas susiaurina jį iki šiol dominusių ir darbuose plačiai atspindėtų pokalbių ir dialogų temų, taip pat ir kitų kasdien sutiktų žmonių portretavimą iki savo vidinio monologo, kuris pristatomas abstrakčiais autoportretais. Derinant iškiliaspaudės grafikos ir tapybos technikas sukurti darbai drobėje atskleidžia ištobulintą ir individualų meninį braižą. Autorius tikslingai derina abi meno medijas, kad žiūrovas būtų ‘susimąstęs’ apie darbo kūrimo procesą.

Maris Čačka (1976) yra latvių menininkas ir meno pedagogas, nuo 1997 metų dalyvauja meno parodose. Yra dalyvavęs daugiau kaip 85 meno parodose, tarp jų surengęs ir 22 personalines parodas Latvijoje bei užsienyje – Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Daugpilio Marko Rotko meno centro vadovas. Meno pedagogų asociacijos (1998) ir galerijos SIVIA (2019) įkūrėjas, Latvijos menininkų sąjungos (2010) ir Latvijos grafikos rūmų (2011) narys. Daugiau kaip 70 tarptautinių meno projektų ir meno simpoziumų kuratorius (2004–2020). Menininko darbų yra muziejuose ir privačiose kolekcijose Latvijoje, Lietuvoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Norvegijoje. Menininko paskutinė didžiausia personalinė paroda „Dialogai. Paralelės. Dimensijos“ 2019 metais pristatyta Maduonos muziejuje (Latvijoje) ir Baltarusijos nacionaliniame šiuolaikinio meno centre.

Parodą organizuoja Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. Projekto įgyvendinimą rėmė Latvijos valstybinio kultūros kapitalo fondas, galerijos SIVIA ir INSPAIRUM.

Tatjana Černova

Iš latvių kalbos vertė Regina Kvašytė

Komentarai