Baigėsi penktasis „Kiemų“ sezonas

Festivalis
2023-09-15 / 2023-09-15
Biblioteka

Rugsėjo 12 d. pasibaigė jau penktasis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (toliau ŠAVB) renginių ciklo „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija“ sezonas, Šiaulių ir Pakruojo miesto gyventojams suteikęs puikią galimybę smagiai praleisti laiką ir pažinti įvairias kultūros formas beveik neatsitraukiant nuo savo kasdienio gyvenimo. Daugiabučių namų kiemuose organizuojami kultūriniai renginiai šiandien jau tapo įprastu reiškiniu gyventojams, tad prasidėjus vasarai biblioteka vis dažniau gaudavo klausimų, kada ir kokiame kieme šiauliečiai sulauks renginių ciklo „Kiemai“.

Šiais metais ŠAVB direktorius prof. Bronius Maskuliūnas specialias lenteles „Kultūrai atviras kiemas“ įteikė dviem Šiaulių miesto daugiabučių namų kiemams. Praėjusiais metais – trims. Netrukus lentelės papuoš su „Kiemų“ organizatoriais bendradarbiavusių ir renginį noriai priėmusių bendruomenių daugiabučių namus ir primins, kad šių namų gyventojai prisidėjo prie kultūros atnešimo iki jų namų slenksčio. Nors ši lentelių tradicija gyvuoja tik antrus metus, tačiau bibliotekos direktorius išreiškė viltį, kad tokių kiemų kasmet tik gausės. „Kiemai“ padeda pabrėžti daugiabučių namų kaip kultūrinio ir bendruomeninio gyvenimo centrų svarbą miestui. Tai ne tik vieta, kur žmonės gyvena, bet ir erdvė, kur galima bendrauti, dalintis idėjomis, kurti vieningą ir kultūringą bendruomenę.

Šiandieninių paauglių problemos literatūroje

Rugpjūčio 24 d. Šiauliuose, Algirdo Juliaus Greimo g. 92 / 92A kieme, renginių ciklą pradėjusi diskusija su žinomais jaunimo literatūros rašytojais Agnesa Kenešyte-Grice ir Viktoru Jasaičiu palietė aktualią temą – paauglių gyvenimą, problemas, psichologijos atspindžius grožinėje literatūroje.

Septintojo leidyklos „Alma littera“ organizuoto paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja Agnesa Kenešytė-Gricė pristatė savo debiutinį kūrinį „Sulaukti aušros“. Agnesa pradėjo rašyti dar mokyklos suole. Viktoras Jasaitis kalbėjo apie savo knygą „Priklausomas. Be galimybės mesti“, pasakojančią apie vienuoliktoką Mantą, kuris sužino, kad serga pirmojo tipo cukriniu diabetu. Rašytojus kalbino Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Monika Šaltytė, aktyviai dirbanti įvairiuose su jaunimu susijusiuose projektuose.

Dalis žiūrovų į renginį atvyko ir dėl Šiauliuose gerai žinomos jaunimo grupės „Medetkos“, apšildžiusios žiūrovus renginio pradžioje. O viso renginio metu edukacijų ir žaidimų palapinėse tradiciškai klegėjo vaikai, kuriems pramogas siūlė ŠAVB edukatorės ir šių metų „Kiemų“ partneris Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras.

Daugiabučių namų kiemą sudrebino kultūrinis šėlsmas

Jeigu Jums kas nors pasakytų, kad vienas žymiausių lietuvių jaunosios kartos solistų, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premijos laureatas Liudas Mikalauskas daugiabučių namų kieme tiesiog ant kiemo vejos kartu su susirinkusiais žmonėmis dainuos ir  šoks, o jiems pritars pro daugiabučių langus stebintys gyventojai – būtų sunku patikėti. Tačiau čia ir atsiskleidžia „Kiemų“ magija. Šiauliečiai ir miesto svečiai, kurie rugsėjo 7-osios  vakare Gegužių g. 77 daugiabučio namo kieme leido laiką, galėtų tai patvirtinti. Pirmoje renginio dalyje L. Mikalauskas ir Lietuvos teatro, kino ir televizijos aktorius Ramūnas Šimukauskas nuotaikingai kalbėjosi apie muziką ir atlikėjo kelią, o po pokalbio žiūrovų laukė solisto Liudo Mikalausko atliekamos dainos ir jo, kaip visada, įtraukiantis bendravimas su publika. Šis kiemų renginys buvo vienas iš įsimintiniausių visoje kelerių metų Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos renginių ciklo „Kiemai“ istorijoje. Jauki kiemo atmosfera, linksmi svečiai ir gausi gerai praleisti laiką nusiteikusių šiauliečių minia sukūrė stiprius įspūdžius palikusią nuotaiką. L. Mikalauskas ir jo pašnekovas R. Šimukauskas sakė, kad pastaruoju metu išpopuliarėję kultūriniai renginiai atvirose miestų erdvėse yra puikus būdas pasiekti tuos gyventojus, kurie mažiau domisi kultūros naujienomis, tokie renginiai kaip „Kiemai“ yra patrauklūs savo paprastu, lengvai „vartojamu“ formatu.

Kultūrinių pramogų sulaukė ir Pakruojo vaikai

2023 m. „Kiemai“ tradiciškai keliavo ir į regioną – šį kartą į Pakruojo daugiabučių namų kiemą, kur kartu su projekto partnere Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešąja biblioteka organizuotas renginys mažiesiems ir jų tėvams – profesionalaus teatro vaikams „Vėjų teatras“ spektaklis-teatralizuotas koncertas „Apie žuvis, ausis ir mamą“. Aktoriai kieme gyvai atliko dainas, sukurtas pagal Mariaus Marcinkevičiaus eilėraščius vaikams, kvietė vaikus kartu šokti ir dainuoti.

Šiaulių ir Telšių apskričių bibliotekų įsitraukimas į „Kiemų“ organizavimą – svarbus projekto tikslas. Organizatoriai tikisi, kad toks bendradarbiavimas paskatins kitas bibliotekas perimti sukauptą netradicinių renginių organizavimo patirtį ir pradėti organizuoti panašias iniciatyvas savarankiškai.

Per kelerius metus ŠAVB kultūrinių renginių ciklas „Kiemai“ šiauliečiams tapo laukiama atrakcija ir galimybe bendruomenei susiburti, pabendrauti. Šie renginiai tapo neatsiejama miesto kultūros dalimi, praturtindami vietinių bendruomenių kultūrines pramogas. „Kiemų“ sėkmė po truputį tampa pavyzdžiu kitoms bendruomenėms ir miestams, kaip galima organizuoti įdomius ir įvairiam vartotojo skoniui tinkančius renginius arba tiesiog ieškoti galimybių prisidėti prie šių renginių organizavimo.

Laimono Simaičio ir bibliotekos archyvo nuotraukos

 

Projektą „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija 2023“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Organizatorės: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka ir Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka.

Festivalio partneriai ir rėmėjai: Šiaulių turizmo informacijos centras, Pakruojo verslo informacijos centras, UAB „Garsas LT“, UAB „Gorila reklama“, interneto dienraštis „Bernardinai“, naujienų portalas „Etaplius“, naujienų portalas „Mano kraštas“, „Šiaulių televizija“, laikraštis „Šiaulių kraštas“, „Saulės radijas“, IĮ „Owexx“, UAB „Busturas“, prekybos ir pramogų centras „Akropolis Šiauliai“, UAB „Vilmers“, prekybos ir pramogų centras „Saulės miestas“, asociacija „Šiaulių rajono jaunų tėvų bendruomenė“, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, Lietuvių gestų kalbos vertimo centras, „Šokoladinės mėtos“, picerija „Trys berneliai“, restoranas „Sušiukas“.

Mūsų draugai: A. J. Greimo g. 92 / 92A (Šiauliai), Gegužių g. 77 (Šiauliai) ir Saulėtekio g. 40 (Pakruojis) daugiabučių bendrijos.

Komentarai

Skip to content