Baltų vienybės dienai skirtas pokalbis ir knygos pristatymas

Renginys
2019-09-19 / 2019-09-19
17:30:00
Bibliotekos Mažoji salė

Rugsėjo 19 d. vakare Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje Baltų vienybės dienos proga vyko diskusija apie lietuvius Latvijoje ir latvius Lietuvoje 1918–1940 m. laikotarpiu ir buvo pristatyta Dangiro Mačiulio ir Ēriko Jēkabsono knyga „Lietuviai Latvijos Respublikoje 1918–1940 m.“

 

Diskusijoje dalyvavo:

Lietuvos latvių tautinės mažumos istorijos tyrinėtoja dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė (Seimo Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vyriausioji specialistė);

Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, kny­gos „Lie­tu­viai Lat­vi­jos Res­pub­li­ko­je 1918–1940 me­tais“ bendraautoris dr. Dangiras Mačiulis.

Diskusiją moderavo Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Ernestas Vasiliauskas.

 

Diskusijoje atskleista, kad lietuvių Latvijoje ir latvių Lietuvoje bendrijų integracija daugeliu aspektų buvo labai panaši, susidurta su panašiomis problemomis, tačiau buvo ir esminių skirtumų. Pavyzdžiui, dauguma latvių Lietuvoje gyveno pasienio kaimeliuose, o lietuviai būrėsi į žymiai didesnes draugijas Latvijos didmiesčiuose, ypač gausiai Rygoje. Minėtu laikotarpiu ten galėjo gyventi apie 40 tūkst. lietuvių. Galbūt todėl gerai išsilaikę ir gausūs lietuvių bendruomenių ir draugijų Latvijoje archyvai, ko negalima pasakyti apie latvių archyvus Lietuvoje. Aptartos ir emigrantų problemos dėl religijos, papročių skirtumų, tapatybės išlaikymo sunkumai.

Lietuvių ir latvių tyrinėjimai šia knyga nesibaigia. Ateityje planuojama išleisti knygą apie lietuvius Latvijoje, gyvenusius nuo XIX a. iki tarpukario.

Renginio metu buvo galima įsigyti Lietuvos istorijos instituto išleistų knygų. 

  

Organizatoriai: Baltų centras, Lietuvos istorijos institutas, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. 

I. Slonksnytės nuotr.

 

Komentarai