Pristatome tinklalaidės „Proto Pemza“ epizodus apie ekscentriškąją Šiaulių krašto istoriją.
Saulės mūšis žymi kertinę šiaurės kryžiaus žygių akimirką. Vokiškos kolonizacijos kumštis atsitrenkė į baltišką skydą, pasmerkdamas ne tik 2000 krikščioniškų gyvybių, bet ir nuskandindamas Kalavijuočių ordiną.
Komplikuota besikeičiančių aljansų, vidinių kovų, nepaklusnių vasalų ir geopolitinių intrigų Viduramžių sriuba piešia kur kas kietesnį mūsų protėvių pasipriešinimo vaizdą.
Kokiais artefaktais žiemgaliai šventė pergalę? Kaip apie lietuvius atsiliepė vokiečių šaltiniai? Kokios aplinkybės privedė prie Saulės mūšio? Ir prie ko čia Danijos karalius?
Visi atsakymai ir dar daugiau klausimų – naujausiame Proto Pemzos epizode!
————————————————
Ketvirtasis tinklalaidės „Ekscentriškoji Šiaulių krašto istorija“ epizodas kviečia pavaikščioti Šiaurės Lietuvos plėšikų keliais. Šįkart Jūsų dėmesiui – liūdnai net už Lietuvos ribų pagarsėjusios žmogaus-dinamito lazdelės Petro Jockaus istorija.
Epizode sužinosite apie kiek netikėtas policijos raštininkų šalutines „veikliukes“, kokios strateginės atsargos buvo grobstomos Klaipėdos krašte bei kokį universalų lietuvišką vaistą šiandien esame jau primiršę. Na, žinoma, ir apie tai, kas Jockų darė šiek tiek kitokiu laikmetyje, kuriame, atrodytų, kiekvienas kaimas turėjo po banditą.
———————————————-
Šiame Proto Pemzos epizode pabandysime papasakoti galvažudžio Ivoškaus istoriją bei kaip jis paliko savo kruviną pėdsaką tarpukario Lietuvos istorijoje. Negalime teigti 100 proc., bet norime tikėti, kad mums pavyko atkasti tikrąją šio primiršto bandito tapatybę.
Kas buvo Ivoškus? Ką jis veikė kapinėse? Kokį pažadą klausytojams davė Povilas ir iš viso, prie ko čia lauko tualetas? Atsakymai į visus šiuos klausimus ir daugiau – naujausiame epizode.
—————————————
Antrasis tinklalaidės „Proto Pemza“ epizodas apie ekscentriškąją Šiaulių krašto istoriją. Šį kartą „Proto Pemza“ pasakoja apie Antrojo pasaulinio karo laikotarpio metu nacių vykdytą terorą Šiaulių gete.
Šiame epizode papasakosime apie tai, kokį planą vokiečiai sugalvojo Šiaulių miesto žydams. Praskleisime istorijos žaliuzes į nacių vykdytus nusikaltimus žmonijai Saulės mieste ir papasakosime, į kokią kovą 1941 vasarą pavirto vietinių žydų gyvenimas. Kas buvo gyvybę sauganti valiuta gete? Koks iki šių dienų aktualus gebėjimas išgelbėjo šimtams žydų gyvybes? Ir kaip pusė kilogramo mėsos du gyvenimus gali nuvesti į visiškai skirtingas puses? Į visus šiuos klausimus rasi atsakymus Proto Pemzos epizode apie Šiaulių žydų getą. Perspėjame, kad tema – niūri ir slegianti.
—————————————
Kalbant apie lietuviškus gangsterius, mūsų sąmonėje dažniausiai randasi Alvinas Karpis, arba kas nors iš laukinių 90-ųjų mūsų Žemės lopinėlyje. Tačiau tarpukariu turėjome tokių herojų, kurie padarė itin reikšmingą įtaką to meto sąmonei ir net popkultūrai. Naujausiame epizode kalbame apie vieną didžiausių razbainykų, kuriuos pasaulin paleido Šiaulių kraštas – nepagaunamąjį Stepą Rickų. Kodėl nepagaunamą? Kodėl laikytas itin moderniu? Kodėl jį galima laikyti mūsų pačių de facto Visuomenės priešu? Ir kur Lietuvoje gyveno Hellsingas? Į šiuos ir visą eilę kitų klausimų galėsite rasti atsakymus įsijungę Proto Pemzą.
————————————–
Klausyti tinklalaidę gali ir per kitas platformas:
Contribee: https://contribee.com/protopemza
Spotify: http://spoti.fi/2M9kXu6
Apple: https://apple.co/3667DOc
Podbean: http://bit.ly/3bYGy3q
Tinklalaidžių ciklu „Ekscentriškoji Šiaulių krašto istorija“ siekiama aktualizuoti Šiaulių regionui ir visai Lietuvai aktualius istorinius įvykius, istorinių asmenybių, gimusių ar veikusių regione, istoriją, urbanistines legendas, analizuoti jas neįprastu aspektu, naudojant naujus šaltinius. Inovatyvios istorinių įvykių interpretacijos prisidės prie modernaus regiono įvaizdžio kūrimo ir lems ne tokį dogmatišką požiūrį į vietos istoriją. Daug praeities įvykių, kurie nesulaukia tyrėjų dėmesio, nueina užmarštin arba tampa mitais, legendomis, nuo istorinės realybės atitrūkusiomis pasakojimų nuotrupomis. Interpretuojant dokumentus iš dabartinės laiko perspektyvos „Proto Pemza“ kuriamos naujos įvykių versijos ir pasakojimai, kurie prisidės prie istorinės atminties formavimo ir vietos identiteto stiprinimo.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Komentarai