Fotografijų paroda „Šiaulių mokykla-internatas Nr. 1“

Paroda
2019-03-31 / 2019-03-31
Meno ir muzikos skaitykla

Kovo 1 d., penktadienį, 16 val. Meno ir muzikos skaitykloje pristatyta Algirdo Musneckio fotografijų paroda „Šiaulių mokykla-internatas Nr. 1“. Paroda veiks iki kovo 31 d.

Internate ilgus metus dirbau auklėtoju. Išeidavau iš namų 7 val., o grįždavau 21 val. Direktorius, pamatęs, kad „Smena“ aparatu fotografuoju savo grupės vaikus, paskyrė fotobūrelio vadovu. Vaikai šia popamokine veikla buvo labai patenkinti. Per septynerius metus nuotraukose įamžinta įvairių įvairiausių internato gyvenimo momentų (spaliukų valandėlių, pionierių sueigų, trimestrų aptarimų, švenčių, sporto renginių, ekskursijų ir kt.).

  Fotojuostos būdavo susukamos į ritinėlius, dažnai žiūrimos, todėl labai susibraižė. Išliko 50 juostų, kurias 2014–2015 m. parengiau skenuoti. Dalis tų nuotraukų buvo eksponuotos Fotografijos muziejuje surengtoje mano jubiliejinėje retrospektyvinėje parodoje „O buvo taip…“ (2016 m. sausio 15 d.).

Atrinktose nuotraukose įamžintos vaikų internatiečių gyvenimo akimirkos.

Praėjus 60 metų, keistai atrodo mokyklos-internato aplinka, darbai ir patys vaikai – portretai ant sienų, stenduose informacija apie spaliukus, pionierius, vienoda apranga, miegamieji kambariai, klasių tvarkymas  ir grindų vaškavimas, budėjimai valgykloje, švaros tikrinimai, berniukų plaukų ir mergaičių sijonų ilgio reguliavimas, vieši „nepaklusnių“ vaikų svarstymai klasės susirinkimuose, už drausmę rašomi dvejetai, tėvų kvietimai į pedagogų posėdžius ir kt.

Mokytojai valdė situaciją pamokose, auklėtojai – renginiuose ir neformaliojo ugdymo veikloje. Pedagogai privalėjo griežtai dokumentuoti veiklą. Mokytojai buvo kontroliuojami: jų darbą stebėdavo ne tik internato vadovai, atsakingi už įvairias darbo sritis, bet ir švietimo skyriaus inspektoriai.

Nors švietimo įstaigoje buvo daug ribojimų, draudimų ir taisyklių, bet veiklūs ir išradingi, darbui pasiaukoję pedagogai kūrė jaukesnę aplinką ir su auklėtiniais gyveno pagal to meto standartus, patys mokėsi ir kitus mokė, dalyvavo renginiuose, kalbėdavosi įvairiomis temomis, susipažindavo su naujais žmonėmis, keliaudavo“.

Algirdas Musneckis

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai