Bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje iki vasario 10 d. eksponuota 1995 m. vykusio tarptautinio ekslibriso ir mažosios grafikos konkurso „M. K. Čiurlioniui – 120“ darbų paroda.
Parodos pristatymas vyko vasario 8 d. Pristatyme dalyvavo dailininkas ir asociacijos 3X vadovas Andrius Mosiejus, ŠAVB padovanojęs tarptautinio ekslibrisų ir mažosios grafikos konkurso „M. K. Čiurlioniui – 120“ kolekciją.
Renginį moderavo parodų koordinatorius prof. Vaidotas Janulis.
Apie konkursą ir parodą:
Lietuvos pietuose, prie pat sienos su Baltarusija ir Lenkija, apsuptas pušynų, ant Nemuno kranto – Druskininkų miestas kurortas, neseniai pažymėjęs 200 metų sukaktį. Vietovė garsėjanti gydomuoju mineraliniu vandeniu, gamtos grožiu, čia gyvenusiais ir gyvenančiais žmonėmis.
Druskininkuose užaugo, kūrė muziką ir savo genijaus ženklu pažymėtus paveikslus lietuvių kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911).
Namuose, priklausiusiuose Čiurlionių šeimai, nuo 1963 metų veikia M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus. Didelė muziejaus steigimo darbų ir rūpesčių našta teko druskininkietei, žinomai muziejininkei ir menotyrininkei, Čiurlionio seseriai Valerijai Čiurlionytei-Karužienei. Suprasdama M. K. Čiurlionio kūrybinio palikimo reikšmę, kultūros svarbą žmonių gyvenime, ji rašė: „Dedu visas pastangas, kad Muziejus būtų įkurtas, nes tikiu, kad Druskininkai gali tapti kultūros meno centru.“ V. Čiurlionytės-Karužienės svajonė pildosi: M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus išties tapo branduoliu, apie kurį formuojasi, auga ir tobulėja vis nauji muziejai, galerijos, parodų salės.
Netoli Čiurlionio muziejaus įsikūrusi „Mažoji galerija“, priklausanti kūrybinei grupei 3X, jungiančiai Druskininkuose gyvenančius dailininkus. Šalia grupės narių kūrybinės veiklos yra kūrybinių plenerų rengimas: suvažiuoja dailininkai, susipažįsta su miestu, dirba, surengia parodą. Išvažiuodami po vieną kūrinį palieka „Mažajai galerijai“, tuo padėdami įgyvendinti mūsų visų seną svajonę – turėti Druskininkuose Paveikslų galeriją. Jau sukaupta daug tapybos, skulptūros, akvarelės, grafikos kūrinių, neseniai priimtas miesto tarybos sprendimas – įsteigti muziejų, numatytos patalpos.
Artėjo M. K. Čiurlionio 120-osios gimimo metinės. Norėdami kuo prasmingiau pažymėti šią mūsų didžiojo kraštiečio sukaktį, numatėme ir įgyvendinome tris programas: įvyko tradicinis kūrybinis dailininkų pleneras, kuriame dalyvavo Lietuvos, Latvijos ir Olandijos atstovai; „Mažojoje galerijoje“ eksponuota Lietuvos dailės akademijos studentų šrifto kompozicijų M. K. Čiurlionio tekstais paroda ir tarptautinis ekslibrisų ir mažosios grafikos konkursas.
Rengdami konkursą norėjome priminti dailininkams M. K. Čiurlionio jubiliejų ir papildyti „Mažosios galerijos“ grafikos rinkinį, kuriame jau sukaupta nemažai įdomių ir vertingų įvairių šalių dailininkų kūrinių. Neturėdami prizinio fondo, gerai suvokėme iškilsiančius sunkumus, tačiau tikėdami pasaulio dailininkų gera valia ir pagarba M. K. Čiurlioniui, ryžomės kreiptis laišku. Kvietime dalyvauti mūsų akcijoje taip ir rašėme – tai bus ne varžybos, o šio Kūrėjo gimimo sukakties pažymėjimas. Pažadėjome kiekvienam dalyviui išsiųsti katalogą.
Dabar tariame ačiū visiems 68 dailininkams, atsiliepusiems į mūsų kvietimą ir iš 24 pasaulio šalių atsiuntusiems per pusantro šimto grafikos miniatiūrų. Vienai temai skirtos grafikos technikos, autoriniai braižai, kompozicijų įvairovė sudarė įspūdingą visumą. Eksponuoti „Mažojoje galerijoje“ surengtoje parodoje kūriniai susilaukė lankytojų dėmesio ir palankių atsiliepimų. Vėliau paroda iškeliavo į ilgą kelionę po Lietuvos miestus ir miestelius.
Adelbertas Nedzelskis
K. Čiurlionio memorialinio muziejaus vedėjas
M. K. Čiurlioniui – 120. Ekslibrisai, mažoji grafika: parodos katalogas. Druskininkai, 1995-1997. Sudarė Silva Jakavonienė, Andrius Mosiejus.
I. Slonksnytė
Komentarai