Henriko Mazūro ekslibrisų paroda

Paroda
2021-08-01 / 2021-08-01

Liepos 2–28 dienomis bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje (III a.) eksponuojama Henriko Mazūro ekslibrisų paroda.

Henrikas Mazūras gimė 1954 m. rugsėjo 20 d. Ukmergėje. 1975 m. baigė Kauno taikomosios dailės technikumą, 2004 m. – Šiaulių universiteto Menų fakultetą. Nuo 1979 m. dalyvauja parodose, konkursuose Lietuvoje ir užsienyje, surengė 14 personalinių parodų, dalyvavo daugiau nei 150 grupinių parodų. Knygos „Ekslibrisas moksleivių kūryboje“ (2005) autorius. 2010 m. išleido poezijos rinkinį „Nutolę peizažai. Dailininkas yra Krekenavos ir Karsakiškio miestelių herbų ir vėliavų, Krekenavos mažosios bazilikos herbo autorius. Sukūrė apie 40 logotipų ir emblemų, keletą knygų viršelių ir pašto ženklų projektų, per 250 ekslibrisų. Nuo 1995 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Tarp nesibaigiančių darbų dažnai dar lieka laiko akimirkoms, kurias pavadinčiau pažinimo ilgesiu, nes kiekviena praėjusi diena turi savo spalvą, kvapą, nuotaiką. Tie jutimai dažniausiai ateina iš vaikystės – mano gimtojo Ukmergės miesto, Šventosios gaivaus veržlumo, smėlynų, pušynų, iš mamos siuvinėtų rankdarbių, tėčio pasakojimų…

Mokiausi Ukmergės IV vidurinėje mokykloje. Įdomiausios ir paslaptingiausios man buvo piešimo mokytojo skulptoriaus Mykolo Striogos pamokos. Ypač tada, kai klasėje užtemdydavo langus, ir su diafilmu nusikeldavome į tolimiausius laikus, atveriančius portretų, peizažų ir natiurmortų grožį.

Kauno taikomosios dailės technikume pasirinkau meninio apipavidalinimo specialybę, ten ir sukūriau savo pirmus ekslibrisus.

Kurti mane įkvepia būtis ir menų įvairovė su daugybe pajutimų, kuriems suteikiu įvairių formų ir prasmių. Man ekslibrisai – tai bendravimo ir pažinimo ženklai, gyvenantys tarp knygos ir skaitytojo, išreikšti grafikos simbolių kalba. Kadangi kiekvienas knygos ženklas turi savo savininką – tai šiam grafikos žanrui būdinga ir tam tikra taikomoji paskirtis. Savo darbuose stengiuosi išvengti „barokinio“ iliustratyvumo. Mano linoraižiniams būdingi lakoniški simboliai ir ženklai kartais priartina ekslibrisus prie logotipų išraiškos. Skaitmeninėje grafikoje naudoju „Corel Draw“ programą, todėl dažniau eksperimentuoju su fotografiniais fragmentais, šrifto, kompozicinių dėmių ir formų elementais.

Manau, kad dekoratyvumas, šriftas, simbolis, daugiaprasmiškumas, išraiškos priemonių tinkamas naudojimas sudaro taikomosios grafikos esmę.

Nuo 1975 m. gyvendamas Panevėžyje didžiąją savo ekslibrisų dalį skyriau šio krašto žmonėms ir institucijoms. Knygos ženklų kūrybą paskatino ir dalyvavimas „Bitės“ ekslibrisininkų klube. Dirbdamas dailės mokytoju Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje ir matydamas jaunųjų kūrėjų pirmuosius ekslibrisus tikiuosi ir ateityje knygos ženklų tradicijų tęstinumo.

Henrikas Mazūras

 

Primename, kad lankantis bibliotekoje būtina laikytis visų saugos reikalavimų.

 

Komentarai