Jono Nekrašiaus (ne)spalvotos mobiliografijos paroda „Miesto kodas“

Renginys
2019-08-27 / 2019-08-28
Biblioteka

Rugpjūčio 1–28 dienomis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos III  a. galerijoje eksponuojama Jono Nekrašiaus (ne)spalvotos mobiliografijos paroda „Miesto kodas“.

Fotoaparatas, išmanusis telefonas fiksuoja tai, ką tam tikru momentu mato akis, žvilgsnis, objektyvas. Keičiasi dekoracijos, scenos, ritmas, vaizdai. Miesto pulsas ir laikas keičia ne tik žmogaus, bet ir miesto veidą. Visa tai atsispindi jo ženkluose ir detalėse. Gyvenimas mieste. Akimirkos kasdienybėje. Kiekvienas mato tai, kas jam įdomu, prasminga, netikėta, ypatinga. Debesys danguje, atspindžiai vandenyje, languose, šešėliai ant grindinio, namų sienų. Visa tai – mūsų pasaulis, kuris nebūtinai gali būti didelis, kartais mažame daikte glūdi mintis, užkoduota idėja, nuotaika. Svarbu išsaugoti atradimo pojūtį savo aplinkoje. Tai padeda atrasti miesto kodą, jo sielą.

Miestas kaip ir žmonės gyvena savo gyvenimą. Tai matyti ir iš vaizdų, užfiksuotų mobiliuoju telefonu. Su juo beveik niekada nesiskiriu. Jis mano pagalbininkas, kai kyla noras užfiksuoti įstrigusį vaizdą ar akimirką. Vaikščiodamas gimtojo miesto gatvėmis šviečiant saulei, tvyrant rūkui ir darganai, siaučiant vėjui, lyjant lietui ar krintant sniegui, gaudai tai, kas kartais lieka neužfiksuota mintimis ar akimis. Svarbu pagauti nuotaiką, akimirką, pajausti daikto ar judėjimo esmę.

Fotografijose liko užfiksuota šešėlių grafika, atspindžiai vandenyje, languose, didinga architektūros muzika. Nuotaikos ir esmės paieškos, vaizdo raiška susijusi su formos ir turinio kompozicija, detalėmis ir fragmentais. Visa tai padeda naujai atskleisti mums įprastus daiktus, kurie daugelio lieka nepastebėti, nepajausti. Tuos pačius daiktus galima pakeisti, papildyti, suteikti jiems naują išraišką, formą ar net turinį. Tą autorius ir siekia  perteikti savo fotografijose. Kaip pavyko, spręs žiūrovai.

Mobiliuoju telefonu fotografuota įvairiu metų laiku: pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Ryte ir dieną, vakare ir naktį. Tai pastarųjų dvejų metų fotografijos. Dalis fotografijų buvo skelbtos socialiniame tinkle „Facebook“ ir uždarose fotografų grupių paskyrose. Kai kurios nuotraukos susilaukė palankių fotografų ir mėgėjų vertinimų iš viso pasaulio. Autorius iš gausaus archyvo atrinktas parodos temai tinkančias fotografijas pateikia žiūrovų dėmesiui.

Paroda skiriama mieliems tėveliams, kurie jau seniai išėjo į anapilį ir kurie suteikė autoriui išskirtinę galimybę ateiti į šį pasaulį, jį pamatyti ir pažinti tokį, koks jis yra, atrasti jame tai, dėl ko verta gyventi ir džiaugtis kiekviena akimirka.

Malonaus žiūrėjimo, geros nuotaikos ir atlaidaus vertinimo!

Jonas Nekrašius

Komentarai