Kiemo, kuriame gimė „Pietinis“, paieškos su Sauliumi Stasiūnu

Akcija
2020-07-16 / 2020-07-16
Biblioteka

Saulėtą liepos 16-osios vakarą šiauliečiai būriavosi prie viešbučio „Hotel Tomas“. Nuo šio atspirties taško prasidėjo dvi valandas trukusi Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuota ekspedicija „Kiemas, kur gimė Pietinis“. Ekspedicijos tikslas buvo labai konkretus – rasti kiemą, kuriame užsimezgė, gimė ne tik šiauliečiams, bet po pasirodžiusio Rimanto Kmitos romano  „Pietinia kronikas“ ir visai Lietuvai gerai žinomas „Pietinis“.

Sekdami patyrusį vedlį Šiaulių gidą Saulių Stasiūną, ekspedicijos dalyviai išnaršė „Pietinio“ gatves, takus ir kiemus, užkampius ir net daugiabučių namų rūsius, kuriuose rado ne vieną intriguojančią istoriją apie „Pietinį“ ir jo žmones. Gidas ekspedicijos dalyviams priminė šios vietovės legendas, čia gyvenusių žmonių pavardes, nuopelnus, supažindino su ne vieną dešimtmetį čia gyvenančiomis ir turinčiomis įdomių istorijų asmenybėmis.

Paklaustas, kas vis dėlto yra tas „Pietinis“, S. Stasiūnas atsako nevienareikšmiškai: „Esamuoju laiku atsakyti, kas yra „Pietinis“, gana paprasta, nes garsas apie šią Šiaulių dalį literatūrine prasme konkuruoja su paties miesto vardu. Tačiau pažvelgus į šią vietą bent šimtą metų atgal, rastumėme penkis kaimus į pietus nuo Šiaulių centro: Žaliūkes, Lieporius, Dainus, Gytarius bei Gegužius. Pirmą kartą šie kaimai paminėti dar 1596 m. Šiaulių karališkosios ekonomijos raštuose.“ Būtent šiuose kaimuose ir ėmė megztis šiandieninis „Pietinis“, aplink juos ir iš jų susiformavo „Pietinio“ kiemai ir tik gido aštrios akies ir žinių dėka prieš ekspedicijos dalyvių akis atsivėrė praėjusių laikų artefaktai, minėtų kaimų kultūrinis ir architektūrinis palikimai, giliai įsirėžę į šiandieninio „Pietinio“ bendrą paveikslą.

Taigi ekspedicija davė kiek kitokį rezultatą nei buvo tikėtasi – vieno kiemo, kuriame gimė „Pietinis“ išskirti nepavyko. Tai padaryti neįmanoma, nes daugumoje „Pietinio“ kiemų slepiasi šios miesto dalies užuomazgos, žmonės ir unikalios istorijos, kurios tik ir laukia, kada jas ištrauktų į dienos šviesą.

Ši ekspedicija – dalis ŠAVB inicijuoto projekto „Kiemai“ veiklų. Projektu biblioteka antrus metus iš eilės kviečia šiauliečius ir miesto svečius susitikti daugiabučių namų kiemuose ir diskutuoti su žinomais kultūros ir visuomenės veikėjais. Į bendras kultūrines veiklas ir jų organizavimą įtraukiamos ir suburiamos miesto kultūros, verslo, jaunimo organizacijos, daugiabučių namų ir miesto bendruomenės, gyventojai skatinami domėtis kultūros artefaktais, vietos turizmo galimybėmis, aktualizuojama unikali kiemų kultūra ir jos puoselėjimo svarba.

Projektą „Kiemai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

T. Pauliuščenkos inf.

M. Laurinaičio nuotr.

Komentarai