„Ko mums šiandien trūksta? Povilo Višinskio publicistikos“ pristatymas Plungėje

Knygos pristatymas
2021-06-09 / 2021-06-09

Birželio 9 d.  Žemaičių dailės muziejuje Plungėje įvyko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos naujo leidinio „Ko mums šiandien trūksta? Povilo Višinskio publicistika“ pristatymas. Knyga išleista ir pristatoma pagal ŠAVB projektą „Povilo Višinskio publicistika“, kurį iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Šis leidinys – proga geriau nei iki šiol pažinti P. Višinskio gyvenamąjį pasaulį, jo politinę, socialinę, kultūrinę aplinką, carinės Rusijos centrų ir mažiausio provincijos miestelio aktualijas bei kasdienybę. Į straipsnių rinktinę sudėta anksčiau knygose labai mažai skelbta P. Višinskio publicistika, išryškinanti ir paties autoriaus pasaulėžiūrą, itin platų jo interesų bei veiklos lauką. P. Višinskis pasirodo kaip talentingas spaudos žmogus, draugijų steigėjas, įdėmus gyvenimo stebėtojas, leidėjas, demokratas, literatas, polemikas, atkaklus savo tiesos gynėjas. Daugelis jo keltų demokratinio bendrabūvio klausimų nėra praradę aktualumo ir mūsų dienomis.

Pristatymas Plungėje pradėtas aktoriaus Modesto Vaitkevičiaus skaitomu P. Višinskio tekstu „Mes silpni“, kuris auditorijai leido įsitraukti į socialinį ir ekonominį XX a. pradžios gyvenimą Plungėje. Renginio pabaigoje nuskambėjo ne mažiau emociškai paveikus, Lietuvos autonomijos idėją skelbiantis straipsnis „Demokrato balsas“, kurį perskaitė aktorė Gintarė Daniusevičiūtė-Vaitkevičienė.

Pristatymo metu organizuotoje diskusijoje dalyvavo knygos sudarytoja dr. Dalia Jakaitė (Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos tyrėja), dr. Marijus Šidlauskas (Klaipėdos universiteto docentas) ir dr. Dangiras Mačiulis (Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas). Moderatorius D. Mačiulis diskusijai iškėlė tris pagrindinius klausimus. Pirmiausia – kokie P. Višinskio vertinimo stereotipai vyrauja šiandien ir kaip aptariama knyga keičia požiūrį į šią asmenybę. Nuo pasakojimų apie globėjišką P. Višinskio vaidmenį literatūriniame gyvenime pereita prie P. Višinskio politikos plačiąja prasme, prie demokratinių, socialinių ir kitų šios asmenybės pažiūrų. P. Višinskio žemaitiškumas buvo aptartas atsižvelgiant į autoriaus kalbą, dėmesį Žemaitijos gyvenimo realijoms, antropologinį jo interesų lauką. Trečias klausimas – P. Višinskio požiūris į Lietuvą ir lietuvybę, skirtingi veikimo būdai siekiant asmeniškai ir visai tautai svarbių tikslų. Diskusijos metu buvo kviečiama naujai įvertinti P. Višinskio reikšmę lietuvių tautos ir spaudos istorijoje.

ŠAVB inf.

R. Mačiulytės nuotr.

Komentarai