Mokslas iš arti

Paroda, Virtuali paroda
Abonementas

Domitės mokslu ir technologijomis? Galbūt norite jas dar geriau suprasti?
Siūlome skaityti knygas, kurių autoriai išsamiai, patraukliai ir daugeliui suprantamai atskleidžia skirtingų mokslo sričių sąsajas, nagrinėja šiuolaikinio mokslo ir technologijų vystymosi tendencijas, poveikį visuomenei, žmonių mąstymui, mitybos įpročiams ir sveikatai, politikai, socialiniams procesams.

 

Charles Spence. Gastrofizika: naujas mokslas apie valgymą. – Vilnius: Vaga, 2020. – 446 p.

Eksperimentinės psichologijos profesorius Charles Spence knygoje teigia, kad valgymo malonumas dažniausiai slypi galvoje, o ne burnoje. Rašytojas supažindina su nauja mokslo šaka, apjungiančia gastronomiją, psichologiją, neuromokslus ir dizainą.
Šioje knygoje kalbama apie priežastis, dėl kurių norime valgyti daugiau arba prarandame apetitą, ilgam įsimename skonį arba jis kaipmat išgaruoja iš galvos. Kaip paaiškinti faktą, kad stiprią kavą mėgstantys žmonės daugiau jos geria esant ryškiam apšvietimui ir kodėl pasaulyje toks nepopuliarus žalios spalvos kečupas? Atsakymas – gastrofizika – nauja pojūčius nagrinėjanti mokslo sritis.

Knygoje jūs sužinosite, kas maistą daro patraukliu, stimuliuojančiu ir įsimintinu. Serviravimas, gražios lėkštės, jų spalva, įrankių svoris, fono muzika ir dar daugiau dalykų daro įtaką tam, kiek jūs mėgausitės vakariene. Užtenka pakeisti patiekalo pavadinimą meniu ar indų formą, kad patiekalas, kurio niekas nenorėjo, taptų geidžiamu ir patraukliu.

 

 

 

 

Lynn Stout. Sąžinės ugdymas: kaip geri įstatymai formuoja gerus žmones. – Vilnius: Eugrimas, 2020. – 271 p.

Knyga mus moko, jog gyvenime ne viskas juoda, ir pateikia vertingų įžvalgų, kaip plėtoti šviesiuosius visuomenės gyvenimo aspektus. Vienas jų susijęs su įstatymų leidyba: ji turi sudaryti sąlygas skleistis gerosioms žmonių savybėms. Kita vertus, teismai savo sprendimuose turi pateikti sąžiningo, socialiai reikšmingo elgesio modelius.

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Ford. Robotų era: technologijų pažanga ir ateitis be darbo. – Vilnius: Eugrimas, 2017. – 334 p.

Autorius yra futurologas, kuris specializuojasi dirbtinio intelekto ir robotikos srityse analizuodamas šių technologijų plėtrą ir įtaką darbo rinkai, ekonomikai bei visuomenei. Jo knyga išsiskiria tuo, kad joje nagrinėjami ryškėjantys darbo rinkos pokyčiai, skaitmeninė atskirtis, naujausios technologijos ir galimas jų poveikis ekonominiams ir socialiniams santykiams. Nors aptariamų reiškinių pavyzdžiai pateikiami daugiausia iš JAV ir Jungtinės Karalystės gyvenimo, jų tendencijos yra globalios ir nesunkiai pastebimos daugelyje išsivysčiusių šalių.

 

 

 

 

 

 

 

Jacob Bronowski. Žmogaus kilsmas: žmonijos raidos ir pasiekimų istorija. – Vilnius: Vaga, 2019. – 399 p.

Autorius keliauja atgalios per intelektualumo istoriją, kad surastų didžiuosius žmogaus sumanumą įrodančius paminklus. Knygoje aprašomi išradimai – nuo titnago įrankių iki geometrijos, nuo lanko iki reliatyvumo teorijos – pristatyti kaip ypatingo žmogaus gebėjimo suprasti gamtą ir ją kontroliuoti, o ne būti jos kontroliuojamam, išraiška.

 

 

 

 

 

 

 

Dean Burnett. Laimingos smegenys: mokslas apie tai, iš kur ir kodėl atsiranda laimė? – Vilnius: Vaga, 2019. – 381 p.

Kas verčia smegenis mėgti vienus dalykus ir nemėgti kitų? Ar esama kokio nors užtikrinto būdo sukelti žmogaus smegenyse laimės jausmą? Ar egzistuoja amžina laimė? Kodėl visur gerai, bet namie geriausia? Kaip smegenys sukuria meilės jausmą? Visi nevienodai suprantame, kas teikia laimę: turtai, šlovė, meilė, seksas, galia, juokas, kiti žmonės, tačiau galime būti visiškai įsitikinę tik dėl to, kas tinka mums.
Neurologijos mokslų daktaras, bestselerių autorius ir komikas Deanas Burnettas savo knygoje kalbasi su scenos ir ekrano žvaigždėmis, milijonieriais, savo srityse daug pasiekusiais mokslininkais, žurnalistais ir net vaiduoklių medžiotojais, siekdamas išsiaiškinti, kas paverčia juos laimingais (arba ne).

 

 

 

 

 

 

 

Ronald Potter-Efron. Begydant piktas smegenis: kaip, perpratus smegenis, galima lengviau suvaldyti pyktį ir agresiją. – Vilnius: Vaga, 2019. – 254 p.

 Ar supykę dažnai:
Taip susijaudinate, kad jums sunkiai sekasi mąstyti?
Elgiatės impulsyviai, o vėliau gailitės dėl to, ką padarėte?
Negebate išklausyti kitų, nes esate pernelyg įsiaudrinę?
Taip įnirštate, kad vargiai kontroliuojate žodžius ir veiksmus?
Tol pykstate, kol pritvinkstate pagiežos?
Įsivaizduojate, kad dauguma žmonių yra priešiški jums?

Manote, kad šie žodžiai skirti kaip tik jums? Tada puikiai suprantate, kaip tai gali paveikti jūsų gyvenimą. Perskaitę knygą, išmoksite atpažinti nesąmoningas pykčio apraiškas ir geriau valdyti emocijas. Suprasite, kad po pykčio kauke dažnai slepiasi užslopinti jausmai: baimė, nerimas, gėda, pavydas ar kaltė. Sužinosite, kaip agresyvų elgesį veikia mūsų gyvenamoji aplinka, stresas, nuovargis, piktnaudžiavimas alkoholiu ar netgi hormonų disbalansas. Šioje knygoje įžvalgiai aptariama moksliniais tyrinėjimais paremta pykčio valdymo metodika – ji padės jums ugdyti empatiją, kantrybę ir išmokti veiksmingai spręsti konfliktus ateityje.

 

Gavin Francis. Nuo galvos iki kojų: kelionė po žmogaus kūną. – Vilnius: Vaga, 2019. – 304 p.

Knyga – tai virtinė pasakojimų apie kūną, sergantį ir sveiką, gyvą ir mirštantį. Kaupdamas patirtį įvairiose medicinos srityse, gydytojas Gavinas Francis patyrė nepaprastų nuotykių, kuriais dalijasi su skaitytojais. Netikėtų medicininių ir kultūrinių įžvalgų kupinuose knygos skyriuose autorius atskleidžia, ką iš tiesų reiškia būti žmogumi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mark Miodownik. Įstabiosios medžiagos: neįprasti pasakojimai apie tai, iš ko sudarytas mūsų pasaulis. – Vilnius: Vaga, 2019. – 294 p.

Nuo arbatos puodelio iki reaktyvinio variklio, nuo silicio lusto iki sąvaržėlės, nuo plastiko prietaisuose iki elastiko apatinėse kelnaitėse  žmogaus kasdienybė perpildyta visokiausių medžiagų. Ši knyga, kupina neįprastų ir šmaikščių pasakojimų apie mūsų gyvenimą persmelkiančius inžinerijos stebuklus, pakvies visiškai naujai pažvelgti į aplinką.

  1. M. Miodownikas Times įtrauktas į 100-o įtakingiausių Jungtinės Karalystės mokslininkų sąrašą.

2014 m. knyga pelnė prestižinę Karališkosios draugijos Winstono premiją.

 

 

 

 

 

 

Mary Roach. Gurkšt: nuotaikinga kelionė virškinimo traktu. – Vilnius: Eugrimas, 2017. – 319 p.

Knygos autorė kviečia į kelionę virškinimo traktu, atskleisdama mumyse vykstančius gyvybinius procesus, tarp jų ir tais aspektais, apie kuriuos dažniausiai droviai tylime. Šioje kelionėje sužinosite apie stebėtinas seilių savybes ir jų sąsajas su skalbiamaisiais milteliais, ryšį tarp kvapo ir skonio, kaip ir kodėl žarnyne kaupiasi dujos, kas lemia blogą jų kvapą ir apie šioms „išmetamosioms“ dujoms gaudyti skirtas kelnaites. Galėsite palyginti žmonių ir gyvūnų žarnyno anatominius skirtumus ir jų reikšmę, perskaitysite apie subproduktų vartojimo antikos Graikijoje ir šiais laikais pokyčius, apie „žmogų-mėgintuvėlį“ ir daugybę kitų pašėlusiai keistų, įdomių ir kartu praktiškų faktų iš žmonijos eksperimentų su savo kūnu.

 

 

 

 

 

 

Jennifer Ackerman. Mylimės, miegame, valgome, geriame, sapnuojame: viena kūno gyvenimo diena. – Vilnius: Vaga, 2019. – 383 p.

Iš esmės jūs – tai jūsų kūnas. Visi gerai pažįstame jo fizinę formą: veido simetriją, raukšles bei juosmens linkius. Kūnas mus varžo ir valdo, taip pat verčia juo gėrėtis. Vis dėlto didžiuma jo veiklos išlieka paslaptis. Ar žinojote, kad miegodamas galite nusakyti, kiek yra valandų? Ar susimąstėte, kodėl moterys dažniau sapnuoja košmarus? Ar bent nujautėte, kad daugiau nei pusę suvartojamų kalorijų galite sudeginti vien tik nerimaudami? Autorė, siūlo leistis į neįtikėtiną, pribloškiančią 24 valandų kelionę po žmogaus kūną, kuri prasideda, jums atsibudus ryte, ir baigiasi, pasinėrus į saldžiausias svajones ar sapnus vakare.

Jūsų kūnui skirtas tik vienas gyvenimas, tad gal vertėtų kiek artimiau su juo susipažinti?

 

 

 

 

 

 

Malonaus skaitymo!

Ateikite į bibliotekos abonementą arba užsisakykite knygas per portalą iBiblioteka.lt (https://ibiblioteka.lt/metis/).

Parodą rengė vyr. bibliotekininkės D. Gaubienė ir D. Balčiūnaitė

 

Komentarai

Skip to content