Paroda „Knygos ženklai Jonui Nekrašiui“

Paroda
2019-08-28 / 2019-08-28
Biblioteka

Rugpjūčio 1–28 dienomis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje eksponuojama Jonui Nekrašiui sukurtų ekslibrisų kolekcija.

Ekslibrisas susijęs su knygos istorija. Tai ne tik meninis knygos ženklas, svarbus jos palydovas, bet ir nuosavybės žymė. Tokia ekslibriso paskirtis. Jis parodo savininko ryšį su knyga. Kartu tai ir puošybos elementas, pavyzdžiui, knygos įrišimas. Asmenines bibliotekos knygas ir įvairius spaudinius ekslibrisais ir knygos antspaudais žymiu nuo 1974 m.

Bendraudamas su dailininkais pradėjau rinkti meno kūrinius, knygos ženklus, susirašinėti su įvairių šalių grafikais, kolekcininkais. Kaupiantis asmeninei bibliotekai, atsirado poreikis turėti knygos ženklą. Mano asmeninei knygų kolekcijai pirmąjį keturių spalvų ekslibrisą 1974 m. sukūrė vilnietis dailininkas Algirdas Eugenijus Steponavičius (1927-1996). Per beveik 45 metus mano bibliotekai 71 dailininkas iš 18 pasaulio šalių įvairiomis progomis sukūrė per 200 knygos ženklų: knygos antspaudų, lipdžių, ekslibrisų, jų eskizų. Daugiausia knygos ženklų sukūrė dailininkai iš Lietuvos: R. Čarna (36, iš jų 32 eskizai), V. Žabarauskaitė (15), K. Kupriūnas (12), P. Arlauskas (9), L. Putramentienė-Braza (7), G. Bagdonavičius (4), S. Katauskas (4), V. Janulis (3), po du – E. Birgėla, V. Dambrauskas, S. Medytė, V. Petronis, R. Plungė, V. Kalinauskaitė, V. Kisarauskas, P. Šiaučiūnas, po vieną – T. R. Buivydas, A. Čepauskas, V. Daniliauskaitė, G. Didelytė, V. Galdikas, A. Gorinskis, V. Jucys, E. Juchnevičius, S. Maleckienė, H. Mazūras, E. Poškutė-Pumputienė, R. Prišmontienė, K. Ramonas, S. Saulėnienė, N. Šaltenytė, V. Šimoliūnas, J. Švėgžda, A. Tauterienė, G. Tauteris, R. Uogintienė, J. Varnas, E. Vnarauskas ir kiti.

Taip pat nemažai ekslibrisų man yra sukūrę užsienio dailininkai: iš Argentinos – Claudio Lara, Danielis Pablo Shermanas, Mauricio Schvarzmanas, Maria Sandra La Porta, Marcela Purita, čekas Martinas Manojlinas, estai L. Markus, J. Juhansonas, latviai Andrejs Maris Eizans, Otto Indulis, Aina Karlsone ir Vilnis Resnis, lenkai Marianas Ciunelis, K. Kmiecas, ispanas Antonio Gomezas, italai Massimo Odoardo Geranio, Rafaelo Lucci, P. Rosamilia,  Aria Komianou iš Graikijos, Takao Sano iš Japonijos, Vytautas O. Virkau iš JAV, rumunai Petru Comisarschi, Ciprianas Ciuclea, Ovidiu Petca, slovėnas Arpadas Šalamonas, Žibuntas Mikšys iš Prancūzijos, ukrainiečiai L. Šerstenojus-Drakša, G. Sergejevas, A. Sivakas, N. Bondarenko, E. Bliumkinas iš Rusijos, vengras P. Urmosas ir kt. Olga Tereščenko iš Minsko sukūrė ekslibrisą, kuriame įprasmino 2018 m. Prahoje vykusį 37-ąjį FISAE kongresą.

Atskirą asmeninių ekslibrisų grupę sudaro miniatiūriniai knygos ženklai. Miniatiūrinius ekslibrisus sukūrė P. Arlauskas, V. Janulis, V. Šimoliūnas. 1985 m. uteniškis dailininkas Klemensas Kupriūnas man sukūrė 15×13 mm dydžio miniatiūrinį ekslibrisą. Pagal šį ekslibrisą buvo pagaminta cinko klišė ir to paties dydžio gumos antspaudas su įrašu „Pakruojis 400. J Nekrašius ex libris“. Šiaulietis dizaineris V. Šimoliūnas kompiuterine technika sukūrė miniatiūrinį ekslibrisą, kuriame yra įrašas – „EXL J. N.“ [Jono Nekrašiaus]. Jo dydis – 18×25 mm. 2007 m. pagal šiauliečio dizainerio Vilmanto Dambrausko eskizus sukurti miniatiūriniai apvalūs knygos antspaudai: „JONO NEKRAŠIAUS / KOLEKCIJA“; jo dydis – 11 mm ir „JONO / NEKRAŠIAUS / JON / EX LIBRIS / KOLEKCIJA“, jo dydis – 25 mm.

Visus juos pralenkė šiaulietis dailininkas Paulius Arlauskas. Jis 1999 m. sukūrė penkių superminiatiūrinių ekslibrisų seriją – 10,5×10,5 mm; 9×9 mm; 6,5×4,2 mm; 5,2×5 mm ir 5,2×4,8 mm dydžio. Dailininkas šiuos knygos ženklus sukūrė oforto technika nesinaudodamas didinimo priemonėmis. 1999 m. gegužės 11 d. agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo įregistravo dailininko P. Arlausko sukurtą mažiausią ekslibrisą Lietuvoje. Tai superminiatiūrinis 5,2 mm aukščio 4,8 mm pločio ekslibrisas, kuriame matomas užrašas „JON ex libris“ (skirtas Jonui Nekrašiui). Grafikas Vaidotas Janulis šilkografijos technika sukūrė du miniatiūrinius knygos nuosavybės ženklus – „Ex libris. JN“ [Jonui Nekrašiui]; jo dydis – 10 mm. Tai mažiausias šilkografijos technika sukurtas ekslibrisas Lietuvoje.

Jonas Nekrašius

 

Komentarai

Skip to content