Paroda „Kroatijos nematerialus kultūros paveldas, įtrauktas į UNESCO sąrašą“

Paroda
2018-09-26 / 2018-09-26
Bibliotekos III aukštas

Rugsėjo 13 d. bibliotekos III a. galerijoje atidaryta paroda „Kroatijos nematerialus kultūros paveldas, įtrauktas į UNESCO sąrašą“.

Parodos atidarymą moderavęs dailininkas, parodų koordinatorius V. Janulis trumpai pristatė parodos esmę, pabrėžė, kad parodoje atskleistos giliausios ir stipriausios tradicijos siekiančios dar gilesnius kroatų tautos laikus.  Žodį tarė ir atidarymo svečias Šiaulių miesto vicemeras Justinas Sartauskas. Pasak vicemero, „Visiems verta pamatyti tuos stebuklus, kuriuos pavyko išsaugoti tokiai nedideliai tautai. Mažoms tautoms kaip Kroatija ir Lietuva turbūt daug sunkiau išsaugoti savo kultūros paveldą ir šios tradicijos, papročiai, kulinarijos, muzikos palikimai yra nepaprastai svarbūs išlaikant tautos tapatumo jausmą“.

Į atidarymą atvykęs Kroatijos Respublikos ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Krešimir Kedmenec pasidžiaugė, kad taip aktyviai bendradarbiaujama su Šiauliais ir tai jau trečioji paroda rengiama šitame mieste. Taip pat nepraleido progos pasveikinti visus su Lietuvos šimtmečiu ir atskleidė, kad tarp Kroatijos ir Lietuvos labai daug panašumų tradicijose ir papročiuose. Pavyzdžiui, Kroatijoje taip pat švenčiama žiemos pabaiga, kaip kad Lietuvoje Užgavėnės. Nors tokių švenčių apipavidalinimas ir tradicijos kiek skiriasi, tačiau jų pagrindinė mintis visgi lieka tokia pati.

Laikinasis reikalų patikėtinis neatvyko tuščiomis – vicemerui Justinui Sartauskui, parodų koordinatoriui V. Januliui ir bibliotekai jis įteikė suvenyrų iš Kroatijos ir įrėmintus gražiausius Kroatijos vaizdus iš paukščio skrydžio – vienos iš Šiauliuose vykusių parodų darbus.

Nematerialus kultūros paveldas – tai gyvoji tradicija, žinios, įgūdžiai, grožis, įvairovė, tęstinumas, tapatumo jausmas, pagarba,  bendruomeniškumas, ryšys su žmonėmis, gamta ir visata.

Pripažindami ir saugodami nematerialų kultūros paveldą, skatiname pozityvius jausmus šeimoje, bendruomenėje, kultūroje ir tautoje. Suprasdami savo bendruomenės kūrybą ir ją puoselėdami, geriau suprantame ir kitų kūrybą, o būtent kultūrų įvairovė – didelis turtas, nes ji sąlygoja tarpkultūrinį dialogą ir pagarbą vienų kitiems.

Tarptautinis Kroatijos nematerialaus kultūros paveldo pripažinimas liudija, kad tai nors ir maža šalis, bet joje gyvena kūrybingi žmonės, tai kultūros ir gamtos turtų šalis. Vietinės bendruomenės, remiamos Kultūros ministerijos, demonstruoja skirtingas kultūrines tradicijas, tuo parodydamos norą per senas, bet vis dar gyvas tradicijas, pabrėžti savo kultūrinį ir tautinį tapatumą.

Globalių standartų pasaulyje būtent tradicinės kultūros perliukai skatina gerbti tai, ką paveldėjome iš tėvų ir perduodame savo vaikams. UNESCO pripažinimas ir ši paroda atveria turtingą nematerialaus kultūros paveldo skrynią, į kurią gali pažvelgti ir kuria gali naudotis pasaulis ir kitos kultūros, su kuriomis kartu prisidedame prie turtingesnės ir turiningesnės mūsų vaikų ateities.

Daugiau atidarymo akimirkų rasite čia.

Kviečiame visus aplankyti parodą ir daugiau sužinoti apie Kroatijos Respublikos kultūros paveldą. Paroda veiks iki rugsėjo 27 d.

Komentarai