„Lietuvos spaudos fotografija 2018“

Paroda
2019-02-17 / 2019-02-17
III aukšto galerija

Jau septynioliktą kartą Lietuvoje surengto nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ parodą iki vasario 17 dienos galite pamatyti Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos III a. galerijoje  (Aušros al. 62, Šiauliai).

Parodos atidarymas vyko sausio 22 d. Renginio metu fotografas Rolandas Parafinavičius trumpai pristatė paties konkurso koncepciją ir apibendrinamas parodos darbus nurodė vieną svarbiausių fotožurnalistikos bruožų – užfiksuotos akimirkos natūralumą. Kiekviena nuotraukoje užfiksuota akimirka yra tikra, nesuvaidinta, neredaguota ir dėl to tokios nuotraukos vertė dar labiau auga.

R. Parafinavičiui apritarė ir Virginijus Kinčinaitis pabrėžęs, kad spaudos fotografai visada buvo gerbiami ir autoritetingi asmenys, kurie užfiksuodavo ir parodydavo žmonėms tikrovę, realaus pasaulio realius įvykius, padėdavo skaitytojams mintyse nusikelti į aprašomus įvykius.

Renginį moderavo parodų koordinatorius prof. Vaidotas Janulis.

_____________________

„Lietuvos spaudos fotografija 2018“ – tai vienų metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos, įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos.

Konkursui fotografijas pristatė 121 autorius, jo temos: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Kultūra ir pramogos“, „Diplomatija“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Gamta ir jos apsauga“, „Spindesys“, „Reportažas / Fotopasakojimas“, „Europos metai“ (šiai temai leista pateikti per pastaruosius penkerius metus sukurtas fotografijas). Komisija vertino keturis tūkstančius darbų. Vienintelėje „Spindesio“ temoje leidžiama fotografijas apdoroti kompiuterinėmis programomis, nesilaikant fotožurnalistikos taisyklių.

Fotožurnalistika turi atskleisti įvykį, tai yra viena jos užduočių, bet kartu turi pateikti ir klausimų. Kartais ji gali atrodyti kaip klasikinė fotografija, bet ji turi turėti momentinę energiją ir dinamiškumą, spalvas, judesį, emocijas. Iš to ir susideda jos stiprybė. Spaudos fotografija turi sudominti ir parodyti požiūrį į tai, kas vyksta mūsų pasaulyje, atskleisti gyvenimo problemas bei įvykius, juos perteikdama subtiliais ir daugiasluoksniais vaizdais. Šiandien profesionalaus fotožurnalisto vaidmuo svarbesnis nei bet kada anksčiau – jis turi eiti pirma kasdienio gyvenimo įvykių, fiksuodamas tai, ko žmogaus akis nemato arba nepastebi.

Šiandien mes gyvename labiau nei kada nors anksčiau suklastotų naujienų laikotarpiu. Atsižvelgiant į nuolatinius debatus apie „netikras naujienas“ ir tiesos prasmę profesionaliems fotožurnalistams taikomi standartai tampa vis sudėtingesni. Nėra lengva viską patikrinti, pasitaiko, kad tam tikros detalės paaiškėja tik publikavus nuotraukas. Užsienio šalyse yra buvę atvejų, kai išaiškėjus naujoms aplinkybėms kitą rytą nuotraukų autoriai „pabunda“ nebe fotožurnalistais, o menininkais. Mūsų konkurse jau antrus metus galioja papildytas etikos kodeksas ir daug ką draudžiančios, sukonkretintos fotografijų kompiuterinio apdorojimo taisyklės, tad fotografijos gali pasirodyti ne tokios spalviškai efektingos ar patrauklios, kaip mes jau įpratę matyti telefonų ar kompiuterių ekranuose. Kertinė konkurso nuostata lieka, kad fotografijų vaizdo turinys negali būti pakeistas ir pagražintas. Iš tarptautinės vertinimo komisijos atrinktų dviejų šimtų konkurso finalininkų fotografijų, nustačius įvairių konkurso nuostatų pažeidimų, šiemet buvo eliminuota 14 nuotraukų, vienas reportažas ir vienas fotopasakojimas. Deja, kai kurios fotografijos buvo tarp nominuotųjų. Visuomenei norime pasakyti, kad nacionalinis konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ propaguoja aukščiausius vizualinės žurnalistikos standartus ir imasi misijos užtikrinti savo kuriamos vizualinės informacijos patikimumą.

„Tokie konkursai reikalingi, nes įrodo, kad Lietuvoje, nepaisant sunkmečio, fotografai neišnyko. Jūsų darbas, nors ir prastai mokamas, yra prasmingas, nes dirbate ne sau, o amžinybei. Jūsų rankomis visata fiksuoja savo akimirkas. Suprantu, kad amžinybės ant duonos neužsitepsi, bet įsivaizduokite save, dirbančius kokį nors beprasmišką darbą…“ – mintimis dalijasi Audrius Lelkaitis, dokumentinių filmų režisierius, konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2018“ vertinimo komisijos narys.

Vienas pagrindinių Lietuvos spaudos fotografų klubo tikslų yra skatinti šalies fotožurnalistus atsakingai vizualiai informuoti apie reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje bei pasaulyje. Bėgant metams ir tobulėjant technologijoms fotožurnalistika ne tik fiksavo žmonijos vystymąsi, kultūrų kaitą, bet ir padėjo analizuoti, prisiminti mūsų istoriją. Rengdamas šį konkursą Lietuvos spaudos fotografų klubas atskleidžia naujus fotografijos talentus, perimančius stiprias humanistinės ir reportažinės dokumentinės Lietuvos fotografijos mokyklos tradicijas. Kviečiame visus jus prisidėti kuriant ir plėtojant išskirtinį Lietuvos vizualinės istorijos metraštį ateities kartoms.

Lietuvos spaudos fotografų klubas

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai