Paroda „Markas Maruličius (Marko Marulic) – Europos humanistas“

Paroda
2020-03-15 / 2020-03-15
Bibliotekos II aukštas

Vasario 19 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos II a. galerijoje atidaryta paroda „Markas Maruličius (Marko Marulic) – Europos humanistas“.

Zagrebo nacionalinei ir universitetinei bibliotekai Kroatijos Respublikos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai – proga ne tik Europai, bet ir pasauliui pristatyti reikšmingiausias Kroatijos istorijos asmenybes. Viena iš jų neabejotinai yra Markas Maruličius, kurio turtingą kūrybą, bendradarbiaujant su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, pristato paroda „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“.

M. Maruličiaus svarba Kroatijos kultūrai ir reikšmė istorijai, jo ryšys ir santykis su Zagrebo nacionaline ir universitetine biblioteka yra daugialypiai ir daugiasluoksniai. Kroatų literatūros tėvu vadinamas Markas Maruličius simbolizuoja kroatų rašytinę kūrybą ir kroatišką žodį, o biblioteka, kaip šimtametė kroatiškų knygų ir rašytinio žodžio saugotoja bei iždininkė, su visu savo fondu, o ypač ta jo dalimi, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su Marku Maruličiumi, tik patvirtina jo privilegijuotą vietą kroatų ir Europos literatūroje.

M. Maruličius nepaprastai reikšmingas kroatų literatūrai ir visam kultūros paveldui. Jo darbai buvo spausdinami didžiuosiuose to meto knygų ir leidybos centruose, išversti į daugelį pasaulio kalbų ir minimi visuose svarbiausiuose kataloguose, biografiniuose ir bibliografiniuose leidiniuose. M. Maruličius yra ne tik garsiausias XV–XVI amžiaus kroatų rašytojas, bet ir daug platesnio masto humanistas, kurio dvasiniai ir moralinio pobūdžio tekstai lotynų kalba pelnė ne tik europinę, bet ir pasaulinę šlovę.

Paroda, sudaryta iš 13 ekspozicinių stendų (lietuvių ir anglų kalbomis) ir pasakojanti apie M. Maruličiaus gyvenimą bei kūrybinį kelią, pateikia reprezentatyvią medžiagą iš Zagrebo nacionalinės ir universitetinės bibliotekos fondo. Parodoje pristatomas M. Maruličiaus gyvenimas ir kūryba, apžvelgiami žinomiausi jo veikalai, kurie jau XVI–XVII amžiuje buvo daugelį kartų išleisti ir išversti į įvairias pasaulio kalbas. Tekstinis ir vaizdinis turinys supažindina su M. Maruličiaus įtaka iškilioms Europos asmenybėms. Tarptautinę M. Maruličiaus reikšmę iliustruoja ir pateiktos kopijos iš daugybės pasaulio enciklopedijų, leksikonų, katalogų ir bibliografijų bei literatūrinių ir istorinių žinynų, kuriuose nušviečiami jo gyvenimas ir kūryba.  Be to, Marko Maruličiaus kūryba sugretinama su jo amžininkų kūryba, tarp kurių reikėtų paminėti lietuvį Martyną Mažvydą, pirmosios spausdintos knygos lietuvių kalba autorių ir leidėją.

Ta proga išleistas katalogas yra parodos įprasminimas, kuri, be kita ko, atskleidžia Kroatijos ir Lietuvos ryšį ir atkreipia dėmesį į panašią šalių istoriją bei kūrybą. Tai yra abiejų šalių bendradarbiavimo Europos Sąjungoje ir už jos ribų pagrindas.

ŠAVB direktorius prof. Bronius Maskuliūnas pasidžiaugė Kroatijos ambasados kultūriniu aktyvumu ir dėkojo už dar vieną ŠAVB aplankiusią Kroatijos parodą ne tik kaip bibliotekos direktorius, bet ir kaip ilgametis lietuvių senosios literatūros tyrinėtojas – profesorius pastebėjo daug paralelių tarp Marko Maruličiaus ir Lietuvos literatūros pradininkų – Martyno Mažvydo ir Kristijono Donelaičio.

Parodos atidaryme dalyvavęs Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pabrėžė, kad panašios parodos ir projektai rodo draugiškumą tarp dviejų mažų šalių ir tikėjosi, kad parodą aplankys kuo didesnis skaičius šiauliečių. Meras padėkojo Kroatijos ambasadoriui už nuolatinius vizitus Šiauliuose ir pastangas kultūriškai sujungti, „sudrauginti“ kroatus ir lietuvius.

Parodą pristatęs Kroatijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Krešimiras Kedmenecas trumpai papasakojo apie vieną reikšmingiausių Kroatijos istorijos asmenybių Marką Maruličių, dažnai vadinamą Kroatijos literatūros tėvu, jo svarbą Kroatų kultūrai. Rengiant projektą ambasadorius išreiškė norą, kad paroda apkeliautų bent didžiąsias Lietuvos apskričių bibliotekas. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka tapo antrąja biblioteka, į kurią atkeliauja ši paroda.

Kroatijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Krešimiras Kedmenecas padėkojo ŠAVB už svetingumą ir padovanojo bibliotekai knygų.

 

Paroda veiks iki kovo 15 d. 

Organizatoriai: Kroatijos ambasada Lietuvoje, Zagrebo nacionalinė ir universitetinė biblioteka, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Renginio partnerė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai