Istoriko prof. Valdo Rakučio paskaita „Šiauliai Pirmojo pasaulinio karo laikotarpiu“

Renginys
2024-02-07 / 2024-02-07
Bibliotekos Konferencijų salė

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, karo istorikas prof. Valdas Rakutis šiauliečius kvietė į paskaitą „Šiauliai Pirmojo pasaulinio karo laikotarpiu“. 

„1918 m. vasario 16-ąją Lietuvos taryba paskelbė Lietuvos nepriklausomybės aktą. Po ilgų okupacijos metų buvo atkurta Lietuvos valstybė. Džiaugsminga žinia sklido po Lietuvą, tačiau tuometinė situacija nepriklausomoje šalyje nebuvo džiuginanti ir lengva. Besibaigiantis Pirmasis pasaulinis karas, šalyje šeimininkaujančios okupantų kariuomenės, plėšikaujančios grupuotės kėlė chaosą. O valstybė dar neturėjo organizacinės, administracinės, karinės sistemos. Viską reikėjo kurti iš naujo.

Šiaulių situaciją sunkino dar ir tai, kad miestas buvo ypatingai nukentėjęs nuo karo. Kaip vėliau savo atsiminimuose rašė ilgametis Šiaulių miesto burmistras Jackus Sondeckis „Iš visų Lietuvos didžiųjų miestų Šiauliai per karą daugiausia nukentėjo. Miesto centro pastatai sugriauti, pramonės įmonės sunaikintos, dauguma gyventojų išsikėlė iš miesto. Miestas tarsi feniksas turėjo keltis iš griuvėsių”. Tačiau itin sudėtingos situacijos nesunaikino šiauliečių entuziazmo. Jau 1918 m. lapkričio 24 d. mieste įvyko pirmieji demokratiniai Šiaulių miesto tarybos rinkimai“.

 

Renginio organizatoriai – VšĮ MTD „Arasai“, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

I. Slonksnytės nuotr.

Rakutis Rakutis Rakutis

 

Komentarai

Skip to content