Petro Repšio ekslibrisų katalogo pristatymas Vilniuje

Informacija
2020-01-06 / 2020-01-06
Biblioteka

Gruodžio 18 d. Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-Dešinė“ buvo pristatytas ŠAVB išleistas žymaus menininko Petro Repšio ekslibrisų katalogas. Iš Šiaulių kilusio menininko kūryba itin vertinama ir nacionalinės dailės mėgėjų, ir dailėtyros profesionalų. Kataloge atskleidžiama išsami, iki šiol visuomenei dar nepristatyta menininko ekslibrisų kolekcija, sukurta 1969–2019 m.

Pristatymo metu VGMC direktorė Jurga Minčinauskienė džiaugėsi, kad projekto vadovės Astos Kaktytės ir leidinio sudarytojos prof. Giedrės Jankevičiūtės planai pristatyti katalogą Vilniuje buvo įgyvendinti būtent čia, Vilniaus grafikos meno centre. Projekto vadovė Asta Kaktytė padėkojo katalogo rengimo komandai, kuri per gana trumpą laiką sugebėjo išleisti tokį kokybišką ir svarbų leidinį, pristatė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondą.

Katalogo sudarytoja prof. Giedrė Jankevičiūtė pasakojo, kad būtent G. Bagdonavičius paskatino Petrą Repšį domėtis ekslibrisu. Tačiau, pasak paties P. Repšio, kurti ekslibrisus jis pradėjo tik baigęs Dailės institutą. Pirmąjį ekslibrisą pagamino 1969 m. Vilniaus universiteto bibliotekos 400 metų sukakčiai. Menininkas iš pradžių netikėjo, kad kada nors gali būti išleistas toks jo darbų katalogas, nuoširdžiai dėkojo ŠAVB, prof. Giedrei Jankevičiūtei, leidinio dailininkei Sigutei Chlebinskaitei ir visiems, prisidėjusiems prie katalogo išleidimo.

Plačiau apie ekslibriso santykį su knyga, kultūra, istorija papasakojo Lietuvos kultūros veikėjas, filosofas dr. Vytautas Ališauskas, o katalogo dailininkė Sigutė Chlebinskaitė atskleidė įvairius leidybos niuansus – kaip buvo vystoma katalogo idėja,  kaip buvo kuriamas dizainas, pasidalijo bendro darbo su ekslibrisų autoriumi akimirkomis ir įspūdžiais.

Šiaulių kraštui ir Lietuvos menininkų bendruomenei reikšmingas katalogas išleistas vykdant projektą „Petro Repšio ekslibrisų katalogo leidyba ir sklaida“, kurį remia LR kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė. Dienos šviesą P. Repšio ekslibrisų katalogas išvydo lapkričio 16 d. Šiaulių knygų mugės metu. 2020 metais katalogas visuomenei taip pat bus pristatytas Kaune ir Klaipėdoje.

Kataloge įamžintų ekslibrisų originalai saugomi ŠAVB Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fonde, o suskaitmenintus P. Repšio ekslibrisus galima rasti ir Lietuvos virtualioje kultūros paveldo bazėje epaveldas.lt.

Bibliotekos archyvo nuotr.

Komentarai